Президент України з’явився на обкладинці TIME: «Всередині світу Зеленського»

Поділитися
Журнал опублікував матеріал про українського президента.

Президент України Володимир Зеленський з’явився на обкладинці журналу Time. Видання опублікувало статтю про українського президента під назвою «Всередині світу Зеленського». Автор статті Саймон Шустер розповів, що побачив за два тижні, які провів у квітні в офісі президента.

«Найважчі ночі, коли він лежить на своєму ліжку, у вухах виють сирени повітряної тривоги, а телефон усе ще дзижчить біля нього. На екрані телефона його обличчя виглядає як привид у темряві, а очі сканують повідомлення, які він не мав можливості прочитати протягом дня. Деякі від його дружини і дітей, багато від радників, деякі від військових, оточених у підвалах, які знову і знову просять у нього більше зброї, щоб пробити російську облогу», - пише видання.

«У власному бункері президент має звичку щодня переглядати на свій порядок денний, навіть коли день закінчується. Він лежить без сну і думає, чи не пропустив щось, чи не забув когось.

«Це безглуздо», – сказав мені Володимир Зеленський у президентській резиденції в Києві. «Це той самий порядок денний. Я бачу, що на сьогодні все виконано. Але я дивлюся на нього кілька разів і відчуваю, що щось не так». Не тривога не дає йому закрити очі. «Мене мучить совість». В його голові постійно обертається одна і та ж думка: «Я дозволив собі поспати, але що тепер? Зараз щось відбувається». Десь в Україні все ще падають бомби. Мирні жителі досі перебувають у пастці в підвалах або під завалами. Росіяни досі вчиняють військові злочини, ґвалтування та катування. Їхні бомби руйнують цілі міста. Місто Маріуполь та його останні захисники в облозі. На сході почалася критична битва», - йдеться у статті видання.

«Зеленський сказав мені: «Люди бачать цю війну в Instagram, у соцмережах. Коли їм це набридне, війна зникне з їх поля зору». Це людська природа. У жахів є спосіб змусити нас закрити очі. «Це багато крові», — пояснює він. «Це багато емоцій». Зеленський відчуває, що увага світу зменшується, і це турбує його майже так само, як і російські бомби. Більшість вечорів, коли він переглядає свій порядок денний, його список завдань має не стільки відношення до самої війни, скільки до того, як її сприймають. Його місія – зробити так, щоб вільний світ переживав цю війну так, як її переживає Україна: як питання власного виживання. Здається, у нього це виходить. США та Європа кинулися йому на допомогу, надавши Україні більше зброї, ніж будь-якій іншій країні після Другої світової війни. Тисячі журналістів приїхали до Києва, заповнивши електронну пошту його співробітників запитами на інтерв'ю», - зазначає автор Саймон Шустер.

Саймон Шустер провів два тижні в Офісі президента.

«Цей досвід продемонстрував, наскільки Зеленський змінився з моменту нашої першої зустрічі три роки тому, за лаштунками його комедійного шоу в Києві, коли він ще був актором, який балотувався на пост президента. Його почуття гумору нікуди не зникло. «Це засіб виживання, — каже він. Але два місяці війни зробили його жорсткішим, більш дратівливим і більш схильним до ризику. Образи загиблих мирних жителів переслідують його. Так само й щоденні звернення його військових, сотні яких перебувають у пастці під землею, у них закінчується їжа, вода та боєприпаси», - пише автор.

«У день нашої останньої зустрічі на 55 день вторгнення — Зеленський оголосив про початок битви, яка може закінчити війну. Російські війська перегрупувалися, зазнавши великих втрат навколо Києва, і розпочали новий наступ на сході. Там, каже Зеленський, армії тієї чи іншої сторони, ймовірно, будуть знищені. «Це буде повномасштабна битва, більша за будь-яку, яку ми бачили на території України, — сказав мені Зеленський 19 квітня. — Якщо ми витримаємо, — каже він, — це буде для нас вирішальний момент. Переломний момент», - зазначає Саймон Шустер.

«Від американських і британських військ надійшли пропозиції про евакуацію президента та його команди. Ідея полягала в тому, щоб допомогти їм створити уряд у вигнанні, швидше за все,  на сході Польщі, який міг би продовжувати керувати країною на відстані. Жоден із радників Зеленського не пригадує, щоб він серйозно розглядав ці пропозиції. Спілкуючись із США по захищеній телефонній лінії, він відповів яскравою фразою, яка потрапила в заголовки у всьому світі: «Мені потрібні боєприпаси, а не таксі».

«Ми вважали, що це було сміливо», — каже американський чиновник, проінформований про дзвінок. «Але дуже ризиковано». Те ж саме відчували і охоронці Зеленського. Вони також закликали його негайно покинути офіс. Будівлі офісу розташовані в густонаселеному районі, оточеному приватними будинками, які могли б служити засідками для ворожих снайперів. Деякі будинки досить близько, щоб кинути гранату у вікно з іншого боку вулиці», - йдеться у статті.

«Десь за межами столиці на президента чекав безпечний бункер, обладнаний для того, щоб витримати тривалу облогу. Зеленський відмовився туди їхати. Натомість під час другої ночі вторгнення, коли українські війська билися з росіянами на прилеглих вулицях, президент вирішив вийти на подвір’я і зняти відеозвернення на свій телефон. «Ми всі тут», – сказав Зеленський після «переклички» чиновників, які стояли поруч. Вони були одягнені в армійські зелені футболки та куртки, які стали їхньою військовою формою. «Захищаючи нашу незалежність, нашу країну».

На той час Зеленський зрозумів свою роль у цій війні. Очі його народу та більшої частини світу були прикуті до нього. «Ви розумієте, що вони дивляться», — каже він. «Ти символ. Потрібно діяти так, як має діяти глава держави», - пише видання.

«Дуже часто люди запитують, хто є спічрайтером Зеленського, — каже Даша Зарівна, радник із комунікацій. «Головний спічрайтер — це він сам», — каже вона. «Він працює над кожним рядком». Протягом березня та початку квітня Зеленський в середньому проголошував приблизно одну промову на день, виступаючи на різноманітних майданчиках, таких як парламент Південної Кореї, Світовий банк та вручення премії «Греммі». Кожна промова створювалася з думкою про свою аудиторію. Коли він виступав перед Конгресом США, то згадував Перл-Харбор і 11 вересня. Німецький парламент слухав посилання на історію Голокосту та Берлінської стіни», - зазначає автор статті.

На початку квітня команда стала набагато частіше виходити з бункера. Українські війська відкинули ворога від околиць Києва, а росіяни рушили в бій на схід. На 40-й день вторгнення Зеленський здійснив ще одну поїздку за межі офісу, цього разу з камерами. Того ранку він поїхав у колоні бронетехніки до Бучі,, де російські війська вбили сотні мирних жителів.

Зеленський та його команда все ще проводили більшість ночей і деякі зустрічі в бункері. Але відступ росіян дозволив їм працювати у своїх звичних кабінетах. Однією очевидною відмінністю була темрява. Багато вікон були закриті мішками з піском. Світло було вимкнено, щоб ускладнити роботу ворожим снайперам.

«Фаталізм функціонував як організуючий принцип. Деякі грубі запобіжні заходи — забарикадовані ворота, бронежилети — були необхідними на етапі початку війни. Пізніше, коли вже не було ризику проникнення російських військових, команда Зеленського зрозуміла, що така оборона в кінцевому підсумку була марною. Вони зіткнулися із загарбником з ядерним арсеналом. Вони вирішили не втікати. Який був сенс ховатися?», - йдеться у статті.

Понад місяць Зеленський спілкувався з двома українськими командирами. Вони були останніми захисниками Маріуполя, півмільйонного міста, яке росіяни оточили на початку вторгнення. Невелика сила все ще тримається всередині величезного сталеливарного заводу. Один із їхніх керівників, майор 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергій Волинський, тижнями підтримував зв’язок із Зеленським. «Ми вже добре знаємо один одного», – сказав мені Зеленський. Більшість днів вони телефонують один одному або надсилають повідомлення, іноді посеред ночі. Раніше солдат надіслав президенту селфі, яке вони зробили разом задовго до вторгнення. «Ми там навіть обіймаємось, як друзі», — каже він.

Майже в кожній розмові з іноземними лідерами Зеленський просить про зброю, яка може допомогти зрівняти шанси. Деякі країни, як-от США, Велика Британія та Нідерланди, погодилися надати її. Інші почали вагатися, особливо німці. «З німцями ситуація дійсно складна», – каже Зеленський. «Вони поводяться так, ніби не хочуть втрачати відносини з Росією». Німеччина в значній частині поставок природного газу покладається на Росію. «Це їхній німецький прагматизм», – каже Зеленський. «Але це коштує нам дуже багато».

«Україна чітко висловила своє розчарування. У середині квітня президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр вже збирався відвідати Київ, коли команда Зеленського попросила його не приїжджати.  Іноді відвертість президента може здаватися образою, наприклад, коли він сказав Раді Безпеки ООН, що їй слід розглянути питання про саморозпуск. Канцлер Німеччини Олаф Шольц сказав мені, що він був би вдячний, якби Штайнмаєра запросили до Києва, «як друга». Але Зеленський зрозумів, що дружні запити не дадуть Україні необхідної зброї. Так Зеленський розуміє свою основну відповідальність. Не як військовий стратег, уповноважений переміщати батальйони по карті, а як комунікатор, живий символ держави, чия здатність захоплювати й утримувати увагу світу допоможе визначити, живе його нація, чи вмирає», - пише видання.

«Можливо, мені пощастило зустрітися з президентом під кінець дуже довгого дня. Майже через два місяці після вторгнення він змінився. На його обличчі з’явилися нові зморшки, і він більше не шукав у кабінеті своїх радників, обмірковуючи відповідь на запитання. «Я став старшим, — зізнався він. «Я постарів від усієї цієї мудрості, якої ніколи не хотів. Це мудрість, пов’язана з кількістю загиблих і тортурами, які чинили російські солдати. Така мудрість, — додав він. «Чесно кажучи, у мене ніколи не було мети отримати такі знання».

Це змусило мене задуматися, чи шкодує він про вибір, який зробив три роки тому, приблизно в той час, коли ми вперше зустрілися. Його комедійне шоу було хітом. Стоячи у своїй гримерці, він все ще світився від захоплення натовпом. Друзі чекали за лаштунками, щоб розпочати вечірку. Фанати зібралися на вулиці, щоб сфотографуватися з ним. Це було лише через три місяці після висування його кандидатури на пост президента, коли для Зеленського було ще не пізно повернути все назад.

Але він не шкодує про свій вибір, навіть з огляду на війну. «Ні на секунду», — сказав він мені в президентській резиденції. Він не знає, чим закінчиться війна і як історія опише його місце в ній. Наразі він знає лише те, що Україні потрібен президент військового часу. І саме цю роль він збирається зіграти»,- резюмує Саймон Шустер.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі