Правових підстав починати навчальний рік раніше 1 вересня немає – освітній омбудсмен

Поділитися
Омбудсмен пояснив, як в умовах війни вирішується питання про початок та закінчення навчального року.

Хоча з огляду на ситуацію з енергетикою, можливо було б правильно почати навчальний рік з серпня, однак правових підстав наразі для цього немає, заявив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. І навіть якщо уряд прийме відповідне рішення, то часу підготуватись повноцінно до навчання у серпні вже немає.

Горбачов пояснив, що початок, тривалість та закінчення навчального року регулюються Законом України «Про повну загальну середню освіту». Зокрема, у документі чітко прописано, що навчальний процес у закладах загальної середньої освіти починається 1 вересня та триває не менше 175 навчальних днів. Відповідно закінчується не пізніше 1 липня наступного року.

Водночас Закон України «Про внесення зміни до розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо врегулювання окремих питань освітньої діяльності в умовах воєнного стану» № 2315-IX від 19.06.2022 встановлює, що під час дії воєнного стану Кабінет міністрів вирішує тривалість навчального року, а також дати його початку та кінця.

«Станом на 10.07.2024 року відповідна постанова КМУ, яка регулює початок та кінець 2024/2025 навчального року, ще не видана, тому наразі правових підстав розпочинати новий рік раніше 1 вересня немає», – заначив Горбачов.

За його словами, з огляду на стан енергетичної системи України почати навчальний рік у серпні, можливо, правильно. Однак відповідне рішення уряд мав би прийняти на кілька місяців раніше. 

«Це дало б змогу громадам та закладам освіти якісно підготуватися до такого кроку. Наразі, на нашу думку, підготуватися та раніше розпочати навчальний рік громади та заклади освіти не матимуть змоги», – додав Горбачов.

Зокрема, за його словами, у серпні діти ще можуть бути у таборах оздоровлення з батьками чи деінде, але не за місцем проживання. Омбудсмен зазначив, що, якби уряд прийняв відповідне рішення у квітні-травні, то родини могли б скорегувати свої плани.

До того ж багато педагогів можуть не встигнути вийти з відпустки. Адже більшість вчителів мають 56 днів відпустки. При цьому на початку червня вони ще працюють. Тобто відпочивають педагоги до середини-кінця серпня.

«Навіть, якщо педагоги виходять із відпусток у середині серпня, кожній школі потрібен час, щоб підготуватися до початку навчального року. А такого часу зараз не буде. Тобто є великий ризик, що частину предметів у серпні, якщо навчальний рік розпочнеться раніше, діти не будуть вивчати. Відкликання педагогів з відпустки заборонено законодавством», – додав Горбачов.

Також за його словами, зараз у частині закладів освіти відбуваються ремонти, завершення яких заплановане на серпень. Після ремонтних робіт ще потрібно підготуватися, аби приймати дітей. Омбудсмен також додав, що прискорити ремонти практично не можливо, адже через війну в будівельній сфері не вистачає працівників.

«Необхідно вносити зміни до нормативно-правових актів. Більшість документів у сфері освіти передбачають початок навчального року 1 вересня, тому початок навчального року у серпні можливий за умови внесення відповідних змін до нормативно-правових актів. Це перелік доволі великий – і це довготривалий процес, який займе багато часу. Відповідно, внести необхідні зміни до цих документів неможливо до серпня, і до 1 вересня також», – підсумував Горбачов.

Раніше міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що у місті школярі почнуть вчитися 19 серпня. А зимові канікули почнуться 21 грудня.

Нагадаємо, міністр освіти й науки Оксен Лісовий вже попереджав, що через війну освітній процес знову може зазнати змін. Приміром, він назвав можливим повернення до змішаної форми навчання в школі взимку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі