Православні та греко-католики відзначають Масляну

Поділитися
Православні та греко-католики відзначають Масляну Нехристиянські традиції слов'янської масниці сягають поганських звичаїв, пов'язаних із проводами зими і зустріччю весни © patelnya.com.ua
У понеділок, 7 березня, починається святкування Масниці, та воно закінчиться 13 березня.
Святкування Масляної починається за тиждень до Великого пасхального посту.
За церковними канонами цього тижня вже не можна їсти м'ясо, але при цьому дозволені молочні продукти. Масляна - назва, що вказує на їжу, дозволену в останній тиждень перед Великим постом, який в цьому році наступає 1 травня.

Давня візантійська традиція говорить про "сирну седмицю (тижня) перед постом, але на Русі, коли на її землі прийшло християнство, більше вживали інші молочні продукти, з яких найбільш схожим на сир було масло.

Нехристиянські традиції слов'янської масниці сягають поганських звичаїв, пов'язаних із проводами зими і зустріччю весни.

В країнах східної Європи масляна на протязі багатьох століть зберегла характер народного гуляння. Масляну зустрічали з величальними піснями на снігових гірках. Символом Масниці було опудало з соломи, прикрашене жіночим одягом, з яким разом веселилися, а потім ховали або спалювали на вогнищі разом з млинцем, яке опудало тримало у руці.

Невід'ємною частиною свята були катання на конях, на яких надягали найкращу збрую. Хлопці, які збиралися одружитися, спеціально до цього катання купували сани. У катанні неодмінно брали участь всі молоді пари. Також широко, як і святкова їзда на конях, поширене було катання молоді з крижаних гір. Серед звичаїв сільської молоді на Масляну були також стрибки через багаття і взяття снігового містечка. Основною стравою Масляної були млинці, вся ж тиждень на масницю іменувався не інакше як "чесна, широка, весела, бояриня-масляна, пані масляна".

Слід зазначити, що Масляна - свято більше мирської, ніж християнське. Церква називає її "світлим предпутием стриманості" і "початком розчулення і покаяння", а не переданням розгулу, обжерливості, мирських забав і розваг.

Проте з роками переплелися звичаї. Масляну до Хрещення Русі пов'язували з днем весняного рівнодення і гуляли два тижні. Довгий час для слов'ян вона була Новим роком, який на Русі до XV століття святкувався у березні. Церква трохи пізніше залишила прижилася в народі святкування приходу весни, але скоротила святкування вдвічі і відсунула його, щоб воно не суперечило Великого посту.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі