Правила поведінки під час землетрусу: що потрібно знати

Поділитися
Правила поведінки під час землетрусу: що потрібно знати
Необхідно уникати паніки.

На південному сході Туреччини, неподалік кордону з Сирією, 6 лютого стався надзвичайно сильний землетрус магнітудою 7,8. Зупинити цю природну стихію неможливо, як і попередити її. До сейсмоактивного поясу, де стався землетрус, також належить і Україні. Так, у 1977, 1986 та 1990 роках були сильні землетруси у Румунії, хвиля яких доходила до Києва.  

Фахівці порталу «Довідка інфо» дали рекомендації українцям, що треба робити, якщо є вірогідність виникнення землетрусу.

Головні правила поведінки, якщо про землетрус попередили заздалегідь

Необхідно дотримуватися таких правил:

  • Перш ніж залишити дім, вимкніть нагрівальні пристрої та газ, якщо топилася піч, загасіть її.
  • Поставте на підлогу важкі та великі речі. Закріпіть речі, які можуть впасти.
  • Слухайте офіційну інформацію та інструкції про порядок дій по радіо. Не користуйтеся без потреби телефоном, аби не перевантажувати мережу.
  • Якщо вдома ви не самі, спершу допоможіть одягнутись дітям та людям похилого віку, після чого одягніться самі та візьміть тривожну валізу або оперативно зберіть найнеобхідніші речі: документи, одяг, невеликий запас продуктів, воду, ліки, кишеньковий ліхтарик, радіоприймач.
  • Зберігайте спокій, попередьте сусідів про загрозу, надайте допомогу дітям, вагітним, людям похилого віку та всім іншим, хто не в змозі потурбуватися про себе сам.
  • Поясніть дітям, як ви будете діяти, коли почнеться землетрус. На випадок евакуації в рюкзак та кишеню одягу дитини покладіть позначки з її ім’ям, роком народження, домашньою адресою, запланованим місцем призначення та інформацією про батьків — іменами й контактами.
  • Покиньте приміщення. На вулиці якомога швидше відійдіть від будівель і споруд у напрямку площ, широких вулиць, скверів, спортивних майданчиків, незабудованих ділянок.

Що робити, якщо землетрус вже почався

У випадку, якщо землетрус вже розпочався, необхідно:

  • Заховатися. Поки поштовхи тривають, слід швидко перейти у місце якомога далі від вікон чи туди, де менше загрози, що на вас впадуть меблі чи інші важкі предмети. Найкраще сховатися під міцними столами, ліжками, поблизу головних стін чи колон.
  • Мати при собі кишеньковий ліхтарик або телефон. Він допоможе діяти чітко, навіть коли електрики не стане. Однак краще тримайте під рукою мобільний телефон, який може замінити ліхтарик, а також буде засобом зв’язку й джерелом інформації для вас.
  • Не панікувати, якщо опинилися під завалами. Треба оцінити ситуація та дотримуватися плану дій, який допоможе звільнитись. Також слід кликати на допомогу. Якщо вас почули, чекайте, поки розберуть завал. Якщо вас не чують, спробуйте врятуватися самі, але без різких рухів. Оцініть ситуацію: чи бачите ви, що на вас впало. Якщо ви в змозі звільнити кінцівки, почніть розбирати завал, але намагаючись не зачепити те, на чому все тримається. Якщо самотужки впоратися не виходить, чекайте на допомогу, не полишаючи спроб сповістити про себе: телефонуйте, кричіть, гучно стукайте по трубах.
  • Чекати, поки перші коливання вщухнуть. Коли це сталося, слід обережно вийти зі схованки, пам’ятаючи, що небезпека не минула і все ще є ризик порізатися розбитим  склом чи іншими предметами. Також треба взутися, щоб не порізати ноги.
  • Підготувати шлях до евакуації. Необхідно відкрити міжкімнатні та вхідні двері, вікна, щоб їх не заблокувало й ви мали можливість вийти в будь-який момент.
  • Вимкнути з розеток електроприлади, газову плиту, погасити піч, якщо у вас вона є.
  • Евакуюватися, якщо у цьому є потреба. Не треба у цьому випадку дивитися на сусідів, слід дослухатися до офіційних повідомлень влади по радіо, телебаченню, на офіційних сайтах і каналах: де епіцентр землетрусу, чи небезпечно у вашому місті або районі, чи оголошена евакуація. Якщо, на вашу думку, у вас удома безпечно, тоді можна залишитися.

Раніше ми писали, що сейсмолог Олександр Кендзера оцінив можливість землетрусу в Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі