Російське видання "Новая газета" опублікувало документ, який, як стверджують журналісти, є запропонованим російській владі планом по розколу України.
Передбачається, що в період між 4 і 12 лютого 2014-го року його "занесли" в адміністрацію президента Російської Федерації Володимира Путіна. Авторами документа в НГ вважають групу людей, які мають зв'язки в Кремлі, одним з її членів був російський олігарх Костянтин Малофєєв. Останній вже заявив, що має намір подати на видання в суд.
В документі прямо заявляється, що Майдан, "несистемна опозиція", "непідконтрольний лідерам системної опозиції, тут задають тон "польові командири" (у значній своїй частині - футбольні фанати і представники криміналітету), які не користуються електоральним впливом і, як можна припустити, підконтрольні не стільки олігархічним угрупованням, але значною мірою польським і британським спецслужбам".
Становище тогочасної української влади автори плану вважають вкрай хитким.
"Поточні події в Києві (...) переконливо показують, що перебування Януковича при владі може закінчитися в будь-яку хвилину. В цих умовах (...) видається правильним зіграти на відцентрових прагнень різних регіонів країни. І в тій або іншій формі ініціювати приєднання її східних областей до Росії", - йдеться в документі.
У преамбулі зазначається, що тодішній президент Віктор Янукович - "людина невисоких морально-вольових якостей", він боїться здавати пост президента, але одночасно готовий розміняти силовиків на гарантії збереження посади президента і недоторканності.
"Росія просто зобов'язана втрутитися в геополітичну інтригу Європейського співтовариства, спрямовану проти територіальної цілісності України. Інакше наша країна ризикує втратити не просто український ринок збуту енергоносіїв, але, що набагато небезпечніше, навіть непрямий контроль над газотранспортною системою України. Це поставить під удар позиції ВАТ "Газпром" у Центральній та Південній Європі, завдавши величезної шкоди нашій економіці", - йдеться в плані.
"Домінантними регіонами для докладання зусиль" називаються Крим і Харківська область. Примітно, що Донецька область на той час не здавалася авторам цієї стратегії перспективною "унаслідок тісних ділових і політичних зв'язків місцевої бізнес-еліти, очолюваної Р. Ахметовим, з рядом представників опозиційного олігархічного альянсу, що мають тут свої масштабні інтереси"
"Зрозуміло, Росія, взявши на себе підтримку Криму, буде змушена прийняти вельми обтяжливі бюджетні витрати, але, безсумнівно, це позначиться і на позитивних речах - знайдуться висококваліфіковані кадри, промисловість, транспорт, ми отримаємо доступ до демографічних ресурсів", - йдеться в плані.
На сході України і в Криму "архітектори розколу" пропонують просувати три головних гасла.
"Перше - вимога федералізації, або навіть конфедералізаціі в якості гарантії для даних регіонів від втручання прозахідних і націоналістичних сил в їх внутрішні справи. Потім - незалежний від Києва вступ східних і південно-східних областей на регіональному рівні в Митний союз. І потім - пряма суверенізація з подальшим приєднанням до Росії. Росії, як єдиного гаранта сталого економічного розвитку та соціальної стабільності", - свідчить текст документа.
Серед інших особливостей "розробки" російські журналісти називають її "прагматичний до цинізму" стиль.
"В ній немає ніяких "духовно-історичних" виправдань російського втручання на Україні. Ніяких розмірковувань про "Новоросію", про захист російськомовних, про "Руський світ" і майбутньої "Російської весни". Тільки геополітика і холодна доцільність", - йдеться в статті.