Українські броньовані артилерійські катери та рейдовий буксир, захоплені Росією поблизу Керченської протоки рік тому пройдуть перевірку та експертизу, яка встановить їхній стан, повідомили в Міністерстві закордонних справ України.
"Пройшло 358 днів з моменту незаконного захоплення і затримання Росією трьох українських військових кораблів в акваторії Чорного моря. 18 листопада кораблі нарешті були передані представникам українських органів влади. … Після ретельної перевірки і експертизи стане зрозумілим, в якому стані повернуто українські кораблі, чи було з них вилучено обладнання та документацію", - заявили в МЗС.
У відомстві нагадали, що Росія була зобов'язана повернути українські судна 25 травня 2019 року після відповідного наказу Міжнародного трибуналу з морського права
"Незважаючи на повернення моряків та суден, спір триває, сформовано арбітражний трибунал, і вже 21-22 листопада в Гаазі відбудуться перші процесуальні слухання, на яких будуть визначені подальші процедурні питання розгляду справи. Українська сторона докладає зусиль з метою встановлення арбітражним трибуналом порушення Росією Конвенції ООН з морського права під час затримання і утримання "Нікополя", "Бердянська" і "Яни Капу" та 24 членів їхніх екіпажів", - наголосили в міністерстві.
Командування Військово-морських сил ЗСУ сьогодні, 18 листопада, підтвердило, що Росія передала Україні броньовані артилерійські катери та рейдовий буксир, захоплені поблизу Керченської протоки у листопаді 2018 року. Зараз вони прямують у напрямку Одеси.
Перед виведенням кораблів із Керчі російські окупанти проводили на них ремонтні роботи, зокрема, ліквідували пробоїну на борту катера "Бердянськ". Аби легітимізувати приховування доказів агресії, слідчі ФСБ виключили українські кораблі зі списку речдоків у справі про нібито "прорив кордону".
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Внаслідок атаки поранення отримали троє моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.
25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ негайно звільнити моряків і повернути кораблі ВМСУ. У червні Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців утримували у СІЗО "Лефортове" (Москва) до 7 вересня. Саме тоді відбувся обмін утримуваними особами між Україною та РФ, у результаті якого 24 моряки і повернулися додому.