В рамках карантину, який ввели через епідемію коронавірусу, в Україні серед всього зупинили роботу аеропортів та закрили небо для більшості українців. Однак, деякі українські олігархи та впливові політики продовжували здійснювати перельоти на приватних літаках і чартерах, йдеться у новому розслідуванні “Схем”.
Вказано, що для перельотів всередині країни та за кордон, порушники карантину зверталися за дозволами отримували їх від Державної авіаційної служби та СБУ. Середи тих хто літав, поки це заборонено, журналісти зафіксували Віктора Медведчука і Вадима Новинського, Валерія Хорошковського, Олександра Ярославського, бізнес-партнерів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.
Зокрема, своєю постановою №228 уряд заборонив роботу всіх аеропортів на прийняття та відправку пасажирів (крім летовищ у Борисполі та Львові), а також на “прийняття і відправлення повітряних суден, що виконують пасажирські перевезення осіб, які здійснюють подорож із туристичною метою”. Окрім того, розпорядженням №287 Кабмін тимчасово закрив «пункти пропуску через державний кордон для міжнародних пасажирських перевезень, крім здійснення перевезень осіб із метою забезпечення захисту національних інтересів або у зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань, а також представників дипломатичних установ і гуманітарних місій».
Це означає, що більшість летовищ мали зупинити відправлення та прийняття пасажирів. Однак, 5 червня журналісти зафіксували, як в Бориспільський аеропорт зі столиці Литви прилетів позафракційний народний депутат Вадим Новинський. При чому літак Новинського летів із російського Санкт-Петербурга та зробив проміжну посадку у Вільнюсі.
При цьому 15 квітня парламентар повідомляв про те, що в нього виявили COVID-19. Вже 4 травня Новинський повідомив про негативний результат тесту. Через 11 днів після прильоту з країни, яка була у “червоній зоні” Новинський не пройшов двотижневу обсервацію, а пішов на засідання Верховної Ради.
За словами самого Новинського, він нібито літав до РФ для того, щоб зустрітися з родиною, а по прильоту двічі зробив ПЛР-тест, який виявився негативним. Депутат заявив про те, що дозвіл на переліт йому надали “відповідні інстанції”.
«В Україні – це, по-перше, Міністерство закордонних справ, Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки України, прикордонна служба», заявив депутат журналістам.
Окрім того, 12 червня із Британії в аеропорт “Бориспіль” прилетів Валерій Хорошковський, який є давнім знайомим президента Зеленського. Велика Британія на той момент також була у “червоній зоні” щодо захворюваності на коронавірус.
На питання про те, як він зміг здійснити переліт у той час, коли це заборонено Хорошковський заявив, що у нього “є посвідка на проживання, тому це дозволяє мені виїхати в Європу. Монакська».
Більше того, 20 березня мільйонер прилетів до Києва з Ніцци, а через чотири дні він потрапив до лікарні з підозрою на COVID-19. У той період ситуація у Франції була гіршою, ніж в Україні. Після одужання Хорошковський знов вилетів з України до Монако, а тоді повернувся назад.
У розслідуванні йдеться про те, що приватні літаки, які належать групі “Приват”, здійснили близько 10 перельотів між Дніпром та Києвом.
Зокрема, 10 квітня журналісти зафіксували кортеж олігарха Ігоря Коломойського, який виїхав з Бориспільського аеропорту після того, як на летовищі приземлився літак із Дніпра. 30 квітня там зафіксували приліт бізнес-партнера Коломойського - Геннадія Боголюбова.
«Я так не знаю, але в загальних рисах знаю, що треба отримати дозвіл Державіаслужби. Тобто не можна, грубо кажучи, відкрити «Бориспіль», відкрити «Львів» – це для рейсів, які дозволяють. А якщо тобі дозволила Державіаслужба переліт, ти можеш у будь-яку точку летіти. Якщо аеропорт там працює. У нас працював аеропорт», - заявив Коломойський журналістам.
За його словами, перельоти також погоджує Служба безпеки. Однак, Коломойський додав, що то дуже складно, “тому особливо ніхто нікуди не літав… без крайньої необхідності”.
У свою чергу перший заступник гендиректора “Міжнародного аеропорту “Дніпропетровськ” Сергій Криворотченко заявив про те, що під час дії заборони летовище не працювало. Однак потім він уточнив, що «аеропорт не зупинявся, а працював. Це перше. Друге – він працював за всіма аспектами, які необхідні, крім пасажирських перевезень. Регулярних».
Щонайменше два рази попри заборону приватним бортом літав бізнесмен із Харкова Олександр Ярославський. Його кортеж журналісти зафіксували в Бориспільському аеропорту 27 травня. Приземлився літак бізнесмена у Харкові.
«На період карантину аеропорт «Харків» припинив свою основну діяльність (обслуговування регулярних і чартерних пасажирських рейсів із туристичною метою). В аеропорту обслуговували лише технічні рейси (з наявністю усіх необхідних дозволів та документів)», – повідомили у пресслужбі аеропорту.
На питання щодо перельотів Ярослваського там зазначили, що всі рейси у відповідний період із летовища здійснювалися “на підставі оформлених у відповідності з усіма законодавчими вимогами дозвільних документів, які отримували авіаперевізники”.
Сам бізнесмен сказав, що нібито не знає як отримав дозвіл на переліт, адже організацією займається не він.
Окрім того, під час заборони на авіаперельоти, до Німеччини на вісім днів змогла злітати дружина Віталія Хомутинніка. Так, 9 червня журналісти зафіксували, як вона сідає в автомобіль і їде з аеропорту “Бориспіль”. У “Схемах” із посиланням на джерела зазначили, що дружина Хомутинніка у вказаний період проходила паспортний контроль та 1 червня вилетіла у Франкфурт. Зв’язатися із Віталієм Хомутинніком для коментаря не вдалося.
7 травня із аеропорту “Ужгород” в аеропорт “Київ” прилетів народний депутата з ОПЗЖ та кум Путіна Віктор Медведчук з родиною. За його словами, дозвіл він отримав тому, що «приїжджав на позачергові пленарні засідання» Верховної Ради. Він підкреслив, що літак орендував, а дозволи отримувала компанія, «яка обслуговувала переліт».
Диреткор “Міжнародного аеропорту “Ужгород” Руслан Лііс заявив про те, що дозвіл на переліт видала Державіаслужба. За його словами, вони ж подають і план перельоту.
«У нас був відкритий аеропорт. У нас були просто закриті міжнародні рейси», - додав Лііс.
У свою чергу, гендиректор аеропорту «Київ» (Жуляни) Олександр Нестеренко повідомив про те, що “аеродроми комунального підприємства не закривався на час карантину, тому що літала авіація спеціального призначення. А чартери, джети літали з дозволу… там особливий порядок був, погодження». На уточнення журналістів щодо погодження Нестеренко підкреслив: «Це заявка, яка подається в Державіаслужбу, потім, наскільки я знаю, проходила на погодження в Службі безпеки України».
При цьому у Міністерство інфраструктури за два тижні не відповіло на журналістський запит щодо особливості обмеження роботи аеропортів в Україні під час карантину.
У Державній авіаційній службі зазначили, що «надавали дозволи на перельоти повітряних суден», а не «на переліт конкретних фізичних осіб». У відомстві зазначили, що “взагалі все виписано правилами.
«Служба безпеки України в межах визначеної законодавством компетенції здійснює заходи для захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання. (…) Інформація щодо ймовірних порушень під час погодження Державною авіаційною службою України виконання зазначених вами авіарейсів відсутня», - заявили в СБУ.
Нагадаємо, у рамках боротьби з коронавірусом Кабінет міністрів закрив більше сотні пропускних пунктів через український кордон. Крім того, 16 березня Україна закрила кордони для іноземців. В рамках заборони, на територію країни не могли в'їхати іноземці та громадяни без українського громадянства. В кінці березня Україна повністю закрила свої кордони.
Із 15 червня, Україна відновила регулярні пасажирські авіарейси за кордон. Однак літаки з України, можуть літати не до всіх країн.