Як зазначають журналісти, найманство у Молдові активізувалося з початком російської агресії в Україні в 2014 році.
"З осіб, досі виявлених СІБ, у співпраці з іншими установами та партнерами з-за кордону, 18 осіб було затримано, і близько 15 осіб вже були засуджені. За неофіційними даними, два громадянина Молдови були засуджені в Україні", – повідомила офіцер у зв'язках із громадськістю СІБ Даніелла Минзат.
При цьому в Молдові найманців судять за статтею "найманство", а в Україні - "тероризм", однак обидві вони є кримінальними, пояснюють журналісти. Найманство у Молдові карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років, вербування найманців – від п'яти до десяти років.
Близько 70% найманців, які воюють у лавах окупаційних військ Донбасі – вихідці із соціально неблагополучних сімей і безробітні. Понад половина з них – уродженці окупованого РФ Придністров'я. Найчастіше мотивом участі у війні на сході України для молдавських найманців стають гроші.
Нагадаємо, восени минулого року голова СБУ Василь Грицак повідомив про те, що на боці бойовиків воює 300 громадян Сербії, і що українська спецслужба має доволі детальну інформацію про кожного з них.
За даними Служби безпеки, деякі з них є членами російської приватної військової компанії "Вагнер". СБУ передала сербській стороні відповідні дані.
У 2017 році прокуратура Сербії відкрила 45 справ проти громадян країни, що беруть участь у збройних конфліктах за кордоном, зокрема на сході України. За статтею 386а КК Сербії їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі строком до десяти років.