Politico: Аварія на Запорізькій АЕС буде катастрофою для України, але не для Європи

Поділитися
Politico: Аварія на Запорізькій АЕС буде катастрофою для України, але не для Європи © Getty Images
Експерти вважають, що наслідки російських обстрілів в гіршому випадку зачеплять лише українців, які живуть в 30-кілометровій зоні навколо станції.

Повідомлення про обстріли найбільшої атомної електростанції Європи підвищили страх, що може виникнути ядерна катастрофа. Але експерти впевнені, що загроза повторення катаклізму масштабів Чорнобиля дуже низька.

Запорізька АЕС, яка залишається під контролем російської армії з березня, зазнала низки обстрілів впродовж останніх днів. Україна і Росія звинувачують одна одну в цьому. Київ каже, що російські атаки пошкодили три детектори радіаційного фону. Крім того, один працівник потрапив до лікарні через поранення шрапнеллю, - пише Politico.

Новини про обстріли швидко спровокували міжнародний осуд. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш назвав «будь-які атаки» на АЕС «самогубством». А голова МАГАТЕ Рафаель Маріано Гросі закликав обидві сторони «проявити максимальну стриманість», що уникнути катастрофи. Президент України Володимир Зеленський закликав країни Заходу запровадити додаткові санкції проти Росії і її атомної енергетики, застерігши про загрозу повторення катастрофи, яка відбулася в Чорнобилі 36 років тому.

«Світу не варто забувати про Чорнобиль і пам’ятати, що Запорізька АЕС найбільша в Європі. Чорнобильська катастрофа - це вибух одного ректора. А Запорізька АЕС має 6 енергоблоків», - сказав він.

Але експерти кажуть, що ситуація на ЗАЕС, де перебувають 500 російських солдатів і 50 одиниць важкої техніки включно з танками, не загрожує катастрофою всій Європі. Ризики від обстрілів, за їхніми словами, обмежені, тому що реактори захищені 10-метровими бетонними стінами. Про це сказав Леон Цізель з Європейського ядерного товариства. Він стверджує, що лише шквал прицільних бомбардувань зможе пробити стіни реактора. Удар по місцях зберігання ядерного палива теж буде мати обмежений ефект. Тому що викид радіоактивних матеріалів пошириться лише в радіусі 10-20 кілометрів. Директор програми ядерної політики Carnegie Endowment for International Peace Джеймс Актон зауважив, що реальний ризик - це пошкодження систем охолодження реактора.

«Правильним було б порівняння з Фукусімою, а не з Чорнобилем», - сказав він.

АЕС оснащені кількома незалежними системами безпеки включно з численними підключеннями до мережі і резервними дизельними генераторами. На Запорізькій АЕС також використовується оприскувальний охолоджувальний резервуар. Гаряча вода зі станції виводиться назовні, щоб знизити температуру. Актон зауважив, що саме тут і криється головний ризик, тому що резервуар для охолодження контактує із зовнішнім світом.

Але обидва експерти вважають, що за найгіршим сценарієм, якщо системи охолодження вийдуть з ладу, що призведе до розплавлення активної зони ядерного реактора, це завдасть серйозної шкоди лише на локальному рівні. Цізель вважає, що постраждають всі, хто буде в радіусі 30 кілометрів від станції.

«Для місцевих жителів це буде трагедія. Але для нас у Європі це буде дуже неважлива подія з точки зору наслідків для здоров’я чи будь-чого іншого в довкіллі», - сказав Цізель.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі