14 жовтня християни східного обряду відзначають важливе свято - Покрову Пресвятої Богородиці або Покрову. Це свято дуже важливе не тільки в церковній, а й в народній традиції і здавна особливо шанувалося українцями.
Історія свята Покрови
Диво сталося в Х столітті. Константинополь опинився в облозі, а його жителі зібралися в храмі і почали молитися Пресвятій Діві про заступництво. Тоді склепіння храму над ними розкрилися, а віруючі побачили Діву Марію в оточенні ангелів та святих. Вона молилася і накинула на людей, які тут зібралися, омофор.
Після цього Богородиця опустилася на коліна і молилася Богу про християн. Потім вона зняла зі своєї голови покрив і розстелила його над людьми, що молилися разом з нею, і зробила їх невидимими для ворогів. В результаті місто було врятовано.
Шанування Покрови в Україні
Подяку Діві Марії за свої перемоги над ворогами адресували київські князі, які після своїх перемог йшли на поклін до ікон. Ярослав Мудрий після перемоги над печенігами спорудив у Києві кілька храмів.
Свято Покрова Пресвятої Богородиці починають святкувати на Русі в XII столітті. Тоді ж князь Андрій Боголюбський побудував Покровську церкву на річці Нерлі.
Божу Матір вважали своєю заступницею і покровителькою і українські козаки. Для них свято Покрова Пресвятої Богородиці також було наповнене особливим змістом, їхня церква була присвячена Діві Марії. З 1999 року цей день в Україні відзначають День українського козацтва.
Ще одне пояснення того, чому свято таке важливе для українців, полягає в тому, що до Покрови закінчувалася робота зі збору врожаю і розпочиналася пора весіль.
Дівчата, які хотіли вийти заміж, повинні були відвідати молебень і просити: «Свята мати, Покровонько, покрий мені голівоньку: щоб я жінкою була, щоб я весело жила, з чоловіком молоденьким, з дитятком веселеньким», «Мати-Покрівонько, покрий Матір сиру землю і мене молоду», «Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не залишитися дівкою».
Якщо дівчину сватали до Покрови, то до Дмитрієва дня (8 листопада) можна було зіграти весілля, далі починався Пилипів піст.
У цей день міг випасти і перший сніг, який порівнювали з покривом.