Деякі категорії українців можуть скористатися пільговими кредитами на житло. У липні набрала чинності постанова Кабміну від 12 липня 2024 р. №813, якою були внесені зміни в умови надання пільгових кредитів на житло для внутрішньо переміщених осіб, а також для учасників АТО та ООС.
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, що змінилося для них.
Змінено вимоги до об'єкта кредитування
Так, об’єктом кредитування може бути квартира у багатоквартирному житловому будинку або одноквартирний житловий будинок за умови, що такий багатоквартирний або одноквартирний житловий будинок прийнято в експлуатацію не більш як 50 р. тому чи реконструйовано не більш як 35 р. тому. При цьому таке житло не повинне бути розміщеним на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих РФ територіях України.
До 18 липня житло повинно було бути прийнятим в експлуатацію не більше ніж 35 р. тому чи реконструйовано не більше ніж 25 р. тому.
Збільшено строк, на який може бути наданий кредит, а також підвищено вік позичальника
Тепер кредит може надаватися на строк до 30 р., але не більш як до досягнення позичальником на дату повного виконання зобов’язань за кредитним договором віку 65 р. (включно).
При цьому строк надання кредиту обчислюється з дати зарахування коштів кредиту на рахунок позичальника в банку-агенті.
До 18 липня кредит надавався на строк до 20 р., але не більше ніж до досягнення позичальником пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а строк надання кредиту обчислювався з дати укладення кредитного договору.
Збільшено нормативну площу житла, на яку надається пільговий кредит
Так, кредит надається виходячи:
- з нормативної площі житла, яка становить 52,5 кв. метра на сім’ю з однієї особи (одинока особа) чи сім’ю з двох осіб та додатково 21 кв. метр на кожного наступного члена сім’ї.
- з оціночної вартості 1 кв. метра загальної площі об’єкта кредитування, визначеної на підставі звіту про оцінку майна, зареєстрованого в Єдиній базі даних звітів про оцінку та виготовленого суб’єктом оціночної діяльності, який має відповідне кваліфікаційне свідоцтво оцінювача, але не більше граничної та договірної вартості 1 кв. метра.
До 18 липня кредит надавався виходячи:
- з нормативної площі житла, яка становить 21 кв. метр загальної площі житла на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю. При цьому площа житла, що придбавається сім’єю з однієї особи (одинока особа) і є однокімнатною квартирою, становить не більш як 52,5 кв. метра загальної площі, а площа житла сім’ї з двох та більше осіб - не більш як 94,5 кв. метра загальної площі;
- з договірної вартості 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту за місцем розташування об’єкта, на придбання якого надається кредит, але не більше граничної вартості 1 кв. метра.
Також визначено, що якщо на момент подання заяви про надання кредиту така адміністративно-територіальна одиниця або території, що входять до її складу, включені до територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або ТОТ, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, одержувач кредиту має право обрати об’єкт кредитування в іншій адміністративно-територіальній одиниці, ніж та, в якій було зареєстровано заяву про намір отримати кредит.
Передбачено, що у разі загибелі (смерті) позичальника (одного з членів сім’ї позичальника) - військовослужбовця, що настала під час здійснення ним заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України, а також унаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України, за рахунок бюджетних коштів погашається вся сума зобов’язань за кредитом, що існувала на момент його загибелі (смерті).
Іпотечний ринок в Україні зазнав суттєвих змін. Нагадаємо, експерти Національного банку, аналізуючи ринок кредитування, зазначають, що раніше найчастіше іпотеку брали позичальники 35-45 років із стабільними доходами, зараз з’явилося більше позичальників, які молодші 30 років. Раніше ця категорія позичальників зазвичай не шукала кредитів для житла.