На відміну від минулого року, коли більшість українців подією року в Україні назвали пандемію коронавірусу, в 2021 році перше місце розділили одразу три події, йдеться в результатах опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова. Соціологи також розповіли, що українці вважають подією року у світі. Водночас цього року респонденти мали самі дати відповідь на відкрите питання, тоді як у 2020-му вони обирали із запропонованого списку подій.
Так, подіями року в Україні найбільше громадян вважають:
- пандемію коронавірусу – 6,5%;
- 30-річчя незалежності – 6,3%;
- вакцинацію від коронавірусу – 5,9%.
Для 4,4% громадян подією року стала відставка спікера парламенту Дмитра Разумкова. Ще 3,8% назвали «вагнергейт», а 3,7% – закон про відкриття ринку землі.
Загрозу вторгнення Росії визначили як подію року в Україні 3% опитаних, ще 2,8% назвали такою подією війну. При цьому минулого року, обираючи із запропонованого списку подій, війну на Донбасі подією року назвали 12,2% опитаних.
До переліку подій, що їх згадав понад 1% респондентів, увійшли:
- саміт «Кримська платформа» – 1,7%;
- перемовини президента США Джо Байдена та президента України Володимира Зеленського – 1,7%;
- 1000 грн за вакцинацію – 1,4%;
- «Велике будівництво» – 1,4%;
- пресконференція Зеленського – 1,3%;
- «закон про олігархів» – 1,3%;
- відставка голови МВС Арсена Авакова – 1%;
- будівництво доріг – 1%.
При цьому 4,5% опитаних вважають, що таких подій взагалі не було, 25,8% – не змогли відповісти на відкрите запитання, а 6,8% – відмовилися відповідати взагалі.
Що стосується події року в світі, то ситуація така:
- пандемія коронавірусу – 12,1%;
- обрання нового канцлера Німеччини – 6,6%;
- події в Афганістані, виведення військ США з Афганістану – 6,5%;
- перемовини президента РФ Владіміра Путіна та Байдена – 5,6%;
- вибори в США – 4,8%;
- вакцинацію від коронавірусу – 4,5%;
- ситуацію з біженцями на кордоні Білорусії та Польщі – 2,5%;
- події в Білорусі – 1,9%;
- загрозу вторгнення Росії – 1,6%;
- перемовини Байдена і Зеленського – 1,2%;
- війну – 1,1%.
Ще 26% опитаних не змогли відповісти на це запитання, 2,4% зазначили, що таких подій не було, а 6,8% – відмовилися відповідати на це запитання.
Дослідження провели з 17 по 22 грудня 2021 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.
Нагадаємо, соціологи розповіли, кого українці вважають людиною року. Також зазначимо, що президент Володимир Зеленський другий рік поспіль очолює рейтинги «Політик року» та «Розчарування року». Водночас опитування показало, що в обох «номінаціях» помітне зростання показників президента.