Згідно з новою навчальною програмою перший місяць навчання у школі учні перших класів працюватимуть без підручників та зошитів, адаптовуватимуться до нового середовища та навчального процесу, а до навчання приступлять уже в жовтні, коли й надійдуть відповідні матеріали. При цьому Гриневич застерегла вчителів від намагань просити батьків закупити підручники чи якісь навчальні матеріали для першокласників.
Міністр розповіла, що зараз у друку знаходяться три лінійки підручників для школярів – для перших, п'ятих та десятих класів, а також словники для шкіл національних меншин. При цьому усі готові версії підручників уже розміщені на сайті Міністерства освіти і учні зможуть їх скачати.
"Зараз ми трансформуємо план доставки підручників, який був затверджений міністерством. 80% підручників для 5 класів вже розвезені в області, триває друк і розвезення підручників до базових центрів. А от 10-ті класи тільки друкуються і будуть розвезені лише в листопаді. Але всі електронні версії вже доступні на сайті", - зазначила міністр.
При цьому Грниневич розповіла, що через судові позови заблокований друк підручників з біології та географії для 10-х класів, та підручник з інформатики для 5 класу. Причина – виявлення плагіату в посібниках. Також на разі на доопрацюванні є підручники з історії, де виявлено радянську історіографію
"В підручниках з історії як виявилось є цілком радянська історіографія, яку пропустила експертиза. Їх відправили на доопрацювання, аби не допускати друку неякісних підручників. Адже ми краще взагалі не надрукуємо їх, аніж видамо дітям неякісні посібники", - заявила Гриневич.
Ще однією причиною затримки друку підручників міністр назвала обмежені можливості українських поліграфкомбінатів, які не в змозі надрукувати якісні книги для дітей. При цьому Гриневич припустила, що наступного року МОН звернеться до зарубіжних видавництв, аби вирішити цю проблему.
Також на затримку друку підручників вплинули погана процедура експертизи підручників та "слабкість Інституту модернізації освіти", які не змогли справитись із своєю роботою. Тому в міністерстві планують передати процедуру експертизи підручників іншим інституціям.
Нагадаємо, що раніше експертна рада Міністерства освіти України, яка провела аналіз підручників для першокласників на антидискримінуючі факти рекомендувала не назвати рідну мову солов'їною, адже ця характеристика асоціюється з українською мовою і може ображати інших людей, для яких українська не є рідною. Згодом Лілія Гриневич заявила про недоцільність такого зауваження.