В Україні деякі власники автомобілей переоформлюють машину на батьків чи інших родичів. Для цього необхідно оформити договір дарування. Фахівці адвокатського об'єднання «Бачинський та партнери» розповіли, як відбувається перереєстрація авто за таким договором.
Як оформити договір дарування авто
Договір дарування передбачає безоплатну передачу однією особою, тобто дарувальником, певного майна, зокрема, автомобіля, у власність.
Перереєстрація автомобіля здійснюється у будь-якому сервісному центрі МВС, незалежно від того, де вперше оформляли авто.
Договір дарування можна оформити на місці в сервісному центрі. Для цього потрібні такі документи:
- Паспорт та ідентифікаційний код (РНОКПП);
- Свідоцтво про народження (у випадку дарування батькам або дітям) або свідоцтво про шлюб (у випадку дарування дружині або чоловіку);
- Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
Чи обов’язково особисто йти до сервісного центру
Юристи зазначили, що особиста явка сторін у сервісний центр для переоформлення не є обов’язковою.
Інтереси сторін можуть представляти інші особи з використанням нотаріально посвідченої довіреності. Таким особам, крім довіреності, необхідно мати з собою паспорт, РНОКПП та витяг про реєстрацію місця проживання.
«Представники сервісного центру дуже ретельно перевіряють усі документи, зокрема, звертають дуже велику увагу на довіреності. Якщо ви укладаєте довіреність за кордоном українською мовою, завіряєте у нотаріуса та згодом перекладаєте посвідчувальний напис на українську, у працівників сервісного центру можуть виникнути претензії», – йдеться у повідомленні.
Експерти додали, що згідно з вимогами сервісного центру, така довіреність має бути укладена особисто у нотаріуса мовою країни, в якій ви перебуваєте, і тоді вже перекладена на українську мову.
Тому більш безпечним варіантом буде з’явитися до сервісного центру з уже готовим нотаріально посвідченим договором дарування.
Які документи потрібні, щоб перереєструвати авто з нотаріально засвідченим договором дарування
Для цього потрібні такі документи:
- Паспорт та ідентифікаційний код (РНОКПП);
- Свідоцтво про народження (у випадку дарування батькам або дітям) або свідоцтво про шлюб (у випадку дарування дружині або чоловіку);
- Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
- Нотаріально засвідчений договір дарування;
- Довіреність.
Фахівці додали, що у випадку звернення до сервісного центру з готовим нотаріально посвідченим договором, достатньо буде присутності особи, на яку переоформляють автомобіль, або її представника.
Чи обов’язково, щоб автомобіль перебував на території України
Юристи пояснили, що бувають випадки, коли власник автомобіля та сам автомобіль перебувають за кордоном.
У законодавстві відсутня вказівка на те, що автомобіль повинен перебувати на території України, оскільки проведення технічної експертизи під час переоформлення авто тепер не є обов’язковим.
«Однак, уявімо ситуацію, коли ви виїхали з України на автомобілі з використанням минулого свідоцтва про реєстрацію (техпаспорта), а потім повертаєтесь в Україні уже з оновленими документами. У такій ситуації у прикордонника логічним чином виникнуть питання стосовно того, звідки у вас нові документи, якщо авто в Україну не поверталось», – пояснили юристи.
Фахівці додали, що для того, щоб уникнути зайвих проблем, краще на час переоформлення перегнати автомобіль на територію України.
Раніше ми писали, чи може чоловік переоформити авто без оновлення військово-облікових даних.