Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та інші соціальні виплати. Зокрема, у березні відбулася індексація пенсій, а деяким категоріям пенсіонерів провели перерахунку виплат з 1 липня. Адвокати Ірина та Владислав Леонови на порталі b2bconsult розповіли, чи проводився перерахунок пенсії для працівників льотно-випробувального складу цивільної авіації.
Експерти пояснили, що це регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII, Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV та Порядком призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №418 від 21.07.1992 (в редакції постанови КМУ від 09.08.2005 №713).
Так, відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону про пенсійне забезпечення встановлено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (ч. 1 ст. 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених ч. 1-3, 6 ст. 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85% заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75% заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах.
Експерти підкреслили, що при цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.
Відповідно до п. "а" частини 1 статті 54 Закону про пенсійне забезпечення право на пенсію за вислугу років мають такі категорії робітників і службовців авіації, а також льотно-випробного складу, незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті: працівники льотного і льотно-випробного складу після досягнення 50 років і за наявності вислуги років на цих посадах станом на 1 квітня 2015 не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок та після цієї дати при набутті вислуги років на цих посадах.
Відповідно до пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації №418, пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу призначаються у розмірі 55% заробітку (пункт 6 цього Порядку) і за кожний рік вислуги (у чоловіків - понад 30 років і у жінок - понад 25 років) пенсія збільшується на 1% заробітку, але не менш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. За кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом "а" статті 13 та статтею 14 Закону №1788, пенсія збільшується на 1% заробітку.
Згідно з абз. "в" п. 7 Порядку, у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню зарплату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії.
Коли розмір пенсії, обчислений із заробітку, визначеного відповідно до цього пункту, менший ніж розмір пенсії до перерахунку, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
"Отже, відповідно до вказаних вище норм законодавством передбачено перерахунок пенсії в разі збільшення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня", – пояснили експерти.
Вони додали, що при цьому, відповідно до частини 3 статті 85 Закону про пенсійне забезпечення, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Так, перерахунок пенсії пілотам цивільної авіації здійснюється щороку, в тому числі і з 1 березня 2023 року. Тобто, перерахунок був, але з врахуванням категорії пенсіонера.
Перерахунок пенсії, її розмір та застосування обмеження пенсії максимальним розміром відбувається з врахуванням періоду призначення пенсії та набранням чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI, пенсіонери розмежуються на дві категорії:
- яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 1 жовтня 2011 року і розмір якої перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений Законом № 3668-VI;
- яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 1 жовтня 2011 року, але розмір якої не перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).
Раніше ми писали, як здійснюється перерахунок пенсій військовим та кому можуть відмовити у ньому.