Пошуково-рятувальне судно "Донбас" і морський буксир "Корець" сьогодні, 23 вересня, пройшли Керченську протоку. Військово-Морські Сили України не просили дозволу у Росії, а реалізували своє право на вільне плавання Керченською протокою і Азовським морем згідно Конвенції ООН та міжнародним угодам, повідомляє в Facebook ВМС ЗС України.
"Перехід до Керченської протоки і через неї проходив у складній обстановці. На Чорному морі кораблі українських ВМС безпосередньо супроводжувалися розвідувальним кораблем Чорноморського флоту "Приазов'я" та прикордонними сторожовими кораблями РФ "Аметист" і "Дон". У Керченській протоці для безпосереднього супроводу було задіяно більше 10 кораблів і катерів ФСБ та Чорноморського флоту РФ. Літаки країни агресора неодноразово здійснювали обліт наших кораблів, у тому числі на гранично низьких висотах", - йдеться в повідомленні.
Наголошується, що окупанти допустили низку небезпечних інцидентів. Так, 20 вересня близько 17:00 розвідувальний корабель РФ "Приазов'я" надмірно зблизився з українськими судами, чим грубо порушив вимоги міжнародних правил і створив небезпечну ситуацію. 21 вересня російський винищувач Су-27 створив передумови до аварії у повітрі, зблизившись на небезпечну відстань з українським літаком Ан-26, який виконував планове завдання над акваторією Чорного моря, повідомили у ВМС.
Вказується, що "Донбас" і "Корець" продовжують виконувати завдання. Від Керченської протоки їхню охорону забезпечують малі броньовані катери "Лубни" та "Кременчук". Відповідні сили й засоби ЗСУ, в тому числі і авіація, знаходяться у готовності до реагування на можливі загрози.
Раніше повідомлялося, що Україна планує до кінця року створити базу Військово-морських сил в Азовському морі. У Бердянську вже спущені на воду два артилерійських бронекатери ВМС України.
Вчора, 22 вересня, у ФСБ Росії повідомили про те, що два кораблі ВМС України наблизилися до берега анексованого Криму. Берегова охорона окупантів супроводжувала судно "Донбас" і буксир "Корець". У ФСБ заявили, що українські кораблі рухалися "у виключній економічній зоні РФ" і їхній супровід здійснювався на "безпечній відстані".
Детальніше про протистояння захоплення Росією акваторії Азова читайте в матеріалі Леоніда Осаволюка "Облога Азова" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".