Останнього розстріляного в СРСР бійця УПА реабілітували

Поділитися
Останнього розстріляного в СРСР бійця УПА реабілітували Іван Гончарук (крайній праворуч у нижньому ряду) в колі сім'ї, 1984 рік © Історична правда
Сім'я Івана Гончарука досі не знає, де він похований.

Національна комісія з реабілітації жертв політичних репресій у четвер, 29 квітня, реабілітувала Івана Гончарука - ветерана Української повстанської армії, якого розстріляли в 1989 році. Гончарук став останнім бійцем УПА, якого стратили в СРСР.

«Сьогодні Національна комісія... нарешті повернула добре ім'я Івану Гончаруку... Радий, що хоч в 2021 році і все ж вдається повертати добре ім'я борцям за нашу Незалежну Україну», - написав у Facebook співробітник Центру досліджень визвольного руху Володимир Бірчак.

Історик звернув увагу на те, що повстанця розстріляли за два роки до проголошення Незалежності України, за що в 1940-х він боровся зі зброєю в руках.

Бирчак розповів, як КДБ і прокуратура фальсифікували докази в справі, а свідками виступили діти убитих за 40 років до того радянських активістів, співробітників і «стукачів» НКВС.

«Цікаво, що в 44-45 роках цим свідкам було всього 10-12 років, а Івану 20 років. Але свідки впізнали Івана Гончарука по фото, зробленому в п'ятдесятилітньому віці», - додав історик.

За два місяці після розстрілу Івана Гончарука в Києві відбулися установчі збори «Народного Руху України за Перебудову», резюмував Бірчак.

Ветерана УПА Івана Гончарука засудили до розстрілу в 1987 році. Вирок приурочили в 70-х роковин «Великого Жовтня». У 1989 році, за два роки до проголошення незалежності України, Гончарука розстріляли, його родичі досі не знають, де він похований.

Іван Гончарук став останніми бійцем УПА, якого стратили в СРСР. Примітно, що його фактично засудили повторно за ті самі діяння, за які він в 1946 був засуджений до розстрілу. Однак тоді вищу міру замінили на 5 років таборів і 20 років каторги. Покарання він відбував у системі ГУЛАГу. У 1956 році Гончарука звільнили «у зв'язку з недоцільністю подальшого перебування в ув'язненні». Після повернення до України колишній в'язень довгий час мешкав у Харкові.

У 1986 році Іван Гончарук після довгої відсутності приїхав в рідне село на Волині на похорон  сестри. Донос на нього написав «стукач» НКВД-КГБ, який судився з сестрою Гончарука за межу. Суд над 62-річним пенсіонером Іваном Гончаруком тривав п'ять днів, суддя Борис Плахтій засудив його до смертної кари.

Після розпаду СРСР суддя Плахтій продовжив виносити вироки вже ім'ям України і пішов у відставку у 2006 році. Його дочка, суддя Луцького горрайнного суду Інна Плахтій, в 2021 році стала членом Вищої ради правосуддя за квотою суддівського корпусу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі