Оптимально робити перше і друге щеплення вакциною одного виробника, але є винятки – Лапій

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Комбінація вакцин може давати добру імунну відповідь, але це не означає що вона ефективно захищає від коронавірусу.

У всьому світі дискутується питання безпечності та ефективності змішування вакцин від коронавірусу з однаковим механізмом дії, але від різних виробників. В Україні МОЗ поки що рекомендує робити першу і другу дозу одним препаратом.

Чи може українець, отримавши першу дозу однієї вакцини, зробити друге щеплення іншою, ZN.UA запитало у лікаря-інфекціоніста, дитячого імунолога і голови Національно-технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) Федора Лапія.

«На сьогодні даних про ефективність в разі комбінування у нас немає. Є дані про імуногенність. Тобто імунна відповідь за рівнем антитіл дуже висока, але це не еквівалентно ефективності», - каже Лапій у розмові з редакторкою відділу соціум Аллою Котляр.

Деякі країни опинилися в ситуації, коли з обмеженням використання вакцини від AstraZeneca (після повідомлень про випадки тромбозу - ред.) у певних вікових групах автоматично постало питання про другу дозу, пояснює інфекціоніст. Але оптимально все ж використовувати і першу, і другу дози вакцини одного виробника.

«Наприклад, якщо ви купуєте побутову техніку, там теж написано, що гарантія зберігається при дотриманні певних умов. Так само і з вакциною. Виробник каже, що вивчав першу і другу дозу продукту. І ефективність забезпечується на певному рівні », - додає він.

Про ефективність змішаних схем даних зараз немає, але є питання юридичне, каже лікар. З юридичної точки зору було прийнято рішення: якщо на першу дозу AstraZeneca у людини була важка алергічна реакція, то для другої дози можна використовувати Pfizer або Moderna.

«На останньому штабі також розглядалися тимчасові рекомендації по ситуацій, коли ненавмисно були допущені помилки. Наприклад, не дотримано інтервали між першою і другою дозами. CoronаVac введений раніше, ніж через 14 днів. Або другу дозу вакцини від Pfizer - раніше, ніж через 21 день. Зараховувати це чи ні? За основу були взяті адаптовані для України рекомендації Канади і США, з посиланням на рекомендації ВООЗ. Незабаром вони будуть доступні в Україні», - каже Федір Лапій.

Є випадки, коли люди отримали першу дозу Coronаvac, а другу, наприклад, Moderna. Що робити таким вакцинованим, запитала журналістка. На це інфекціоніст відповів: «Для таких ситуацій затверджена рекомендація через 28 днів ввести одну з двох вакцин: ту, яку ввели першою, або ту, що була другою. Щоб мати закінчену схему вакцинації ».

Про те, чи готова Україна до нової хвилі коронавірусу; чому охоплення вакцинацією літніх людей та лікарів досі є доволі низьким; чи потрібно вакцинуватись українцям, які вже перехворіли і мають антитіла; про правила комбінації вакцин від різних виробників; чи безпечно щепитися від коронавірусу дітям і вагітним, а також що загрожує країні через зниження активності щеплення від інших захворювань, читайте в інтерв'ю Алли Котляр із Федором Лапієм.

Поділитися
Дивіться спецтему: Вакцинація від COVID-19
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі