За даними соціологічного дослідження Transparency International Ukraine майже 50% опитаних українців заявили, що поточний стан відновлення у нашій державі відповідає їх очікуванням, або перевищує, а кожен третій дорослий українець знає або бачив приклади того, що вже було відбудовано. Про це йдеться у матеріалі заступниці виконавчого директора з операційних питань Transparency International Ukraine Анастасії Мазурок "Українцям потрібна боротьба зі злом, і найдосяжніше зло сьогодні — це корупція. Дослідження".
"Якщо ж говорити про загальне враження від наявних прикладів відновлення, то воно часто позитивне. Поточний стан відбудови відповідає або перевищує очікування 46% українців, тоді як негативно оцінюють ці процеси 32% респондентів. Цікаво, що найпозитивніше сприйняття відбудови спостерігається в північному (50%) та східному (52%) регіонах України — тобто там, де люди відчутно постраждали після повномасштабного вторгнення", – зазначає Мазурок.
За її словами, час також сприяє тому, щоб українці більше залучалися до відбудови й дізнавалися про те, як вона може відбуватися.
За результатами дослідження, кожен третій дорослий українець знає або бачив приклади того, що вже було відбудовано. І переважна більшість (74%) задоволена результатом.
"Як і в березні–квітні 2023 року, для населення дуже важливо уникати корупції в таких процесах, і для цього людям потрібно, щоб інформація була максимально доступною. Українці вважають надважливим контроль над етапами здійснення та якості робіт (75%), над витратами та інформацією про виконавців (73%) і хочуть знати про відповідальних осіб, хоча важливість цього показника значущо знизилася — із 78 до 71%", – йдеться в матеріалі.
Авторка зауважує, що тут варто знову повернутися до головного запиту українців стосовно відбудови, а саме — підготовки комплексного плану та стратегії таких процесів уже зараз. Причому українці в цьому питанні очікують передусім якості результатів.
"Так, 50% опитаних упевнені, що всі виконавці робіт мають обиратися конкурентно, водночас 30% вважають за необхідне надання певних переваг українському бізнесу. Зросли й вимоги до виконавців робіт, зокрема в питаннях відповідності світовим стандартам контролю якості (63%), репутації (63%) та наявності релевантного досвіду (55%). І, звісно, українці хочуть мати доступ до інформації про рівень виконання таких вимог", – додала вона.
Нагадаємо, у результатах соціологічного дослідження Transparency International Ukraine також повідомляється, що громадяни змінили бачення періоду, який може охопити майбутня відбудова України. У березні 2023 року 60% опитаних українців вважали, що відбудова країни може тривати до десяти років і більше після перемоги. У листопаді ж це число зросло до 73%