Професійний військовий, полковник, командир 17-го батальйону української армії в 2014-2018 рр. Олександр Щербина - герой нового відео-проекту ZN.ua_Календар. Досвід, переживання і незаперечний авторитет комбата серед офіцерів, бійців, їх рідних і друзів дає йому право на власну думку про цю війну, державу і суспільство, що переживає її. Сьогодні його простий, але чіткий аналіз причин війни виглядає особливо актуальним.
"Чому побоялися стріляти в Криму? У мене таке запитання, -- говорить Щербина. -- Там гори. Та один батальйон там би забурився, і його нічим звідти не викуриш... Може, й Донбасу б не було... Злякалися кров пролити? А тепер ми що, мало крові пролили? ...По-моєму, вже перебір... Лідера не було. Якби був, він би дав команду".
"Спочатку я стріляв над головою, сподіваючись, що хтось, можливо, схаменеться, -- згадує комбат початок війни на Сході. -- Що, може, якось скінчиться цей конфлікт. Навіщо зайва кров? Непотрібна. Але потім - усе. Є противник - є робота на ураження. Без сорому і вагань".
У той же час, Щербина переконаний, що "є люди, яким ця війна вигідна".
"Їм вигідно, що стріляють, гинуть... Є шахівниця, і кожна країна на ній - якась фігурка. А Україна - це сама шахівниця, і постійно тут будуть розігруватися якісь партії".
Самі політики, на думку військового, завжди ділили Україну на Захід і Схід.
"... У цій гонитві за голосами, за виборцями, за посадами, за мандатами, за портфелями ділили країну. Дуже мало уваги приділялося єдності країни. І армії. Не прогодувати свою армію - будь ласка, тепер хтось годує іншу армію... Хай це кримчани, але ж вони все-одно ...наші..."
Увага: у добірці п'ять відео, черга відтворення можна обирати самостійно (зліва від назви відео).
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, помилки і спробах, і спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє.
Проект розвиватиметься обома мовами: українською та російською. І дуже символічно, що ми запустили його в День гідності та Свободи, який має нагадувати нам, що кожен з нас як особистість, і всі ми разом як країна повинні пам'ятати про право кожного на збереження гідності і свободи.