Україна ініціювала в Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) проведення спеціального засідання через нарощування військ біля кордонів.
Засідання буде присвячено нарощування Росією військ біля кордону з Україною і в окупованому Криму, повідомляє місія Сполучених Штатів Америки при ОБСЄ у своєму Twitter.
"На запит України держави-учасниці ОБСЄ зберуться сьогодні о 16:00 (за київським часом) з метою отримання роз'яснень від Росії з приводу нарощування нею військ біля кордонів України та в окупованому Криму", - йдеться в повідомленні.
Засідання ініційоване в рамках Віденського документа ОБСЄ про заходи зміцнення довіри і безпеки у військовій області в Європі.
At the request of Ukraine, @OSCE states will meet at 4pm CET to request clarification from ?? about its military buildup on the borders of ?? & in occupied Crimea. This request for information is in accordance with the #ViennaDocument in hopes of reducing the risk of conflict. pic.twitter.com/2sQ6QPWBNi
- US Mission to OSCE (@usosce) April 10, 2021
Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен планує вдруге за останній місяць відвідати Брюссель. Там він і з офіційними особами НАТО планує обговорити пересування російських військ в районі кордону з Україною.
При цьому міністр оборони Андрій Таран вважає, що метою нарощування Росією військ поряд з межами України на сході та в окупованому Криму може бути посилення тиску на Україну з метою примусу до поступок в переговорному процесі.
Нагадаємо, 30 березня головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив про те, що Росія стягує війська до кордону України, в тому числі з боку тимчасово окупованого Криму. 5 квітня Росія почала контрольну перевірку боєготовності своїх військ.
Президент Володимир Зеленський вважає це скоріше «грою м'язами», ніж реальною загрозою, проте українська армія готова до будь-яких провокацій, підкреслив він. Напередодні в південних районах України оголосили збори територіальної оборони для посилення і захисту держкордону.
США та інші партнери України дотримуються іншої точки зору. Свою стурбованість висловив Пентагон, а Європейське командування збройних сил США привело війська в повну бойову готовність найвищого рівня. Партія правлячого блоку ХДС/ХСС в німецькому Бундестазі засудила дії РФ, назвавши «вкрай небезпечними». Свою підтримку Україні висловили Канада, Великобританія і НАТО.
Українські та зарубіжні експерти вважають відкриту агресію РФ малоймовірною. На їхню думку, своїми діями Кремль «дражнить» Захід і мстить за слова президента США на адресу Путіна, відволікає увагу росіян від внутрішніх проблем, чинить психологічний тиск на Україну і посилає сигнал підтримки окупаційним військам в Донбасі. Але поки точні наміри Володимира Путіна неясні, розслаблятися рано, вважають аналітики.