Паралельно про обшук в київському офісі заявило і російське керівництво офісу пропагандистського телеканалу РФ "Russia Today", офіс якої знаходиться у тій же будівлі.
"Київ вирішив помститися нам за Кримський міст. Увірвалися в наш офіс, співробітники не виходять на зв'язок, сайт не оновлюється, телефони заблоковані", - пафосно написала головний редактор RT Маргарита Симоньян у своєму Twitter.
Щоправда в СБУ інформацію про обшуки в Russia Today не підтвердили і не спростували, а от подробиці відкритої справи проти керівника "РИА Новости Украина" Кирила Вишинського розкрили.
Як заявив заступник глави СБУ Віктор Кононенко, обшуки в офісі видання почали після отримання інформації про залучення журналістів, громадян України до антиукраїнської діяльності. Мова йде про написання антиукраїнських матеріалів на підтримку самопроголошених "ДНР" та "ЛНР". Гроші для роботи медіа надходили із Росії через Сербію. Зокрема мова йде про € 53 тис. щомісячно. До речі чималу суму виявили безпосередньо в офісі під час обшуків.
"Саме за цю діяльність він нагороджений держнагородами РФ - медаллю за "повернення" Криму ... У Києві він розгорнув діяльність з підтримки ЛНР/ДНР", - додали в СБУ і зазначили, що під час обшуку вдома в журналіста був виявлений паспорт громадянина Російської Федерації, що є додатковим порушенням українського законодавства, та російський орден "За заслуги перед Вітчизною".
Однак про позбавлення Вишинського українського громадянства в СБУ поки не думають, адже збираються його судити як громадянина України за статтею "Державна зрада". Очікується, що сьогодні йому буде прийнято рішення про затримання, а після оголошення про підозру Вишинського арештують.
Що стосується працівників "РИА Новости Украина", то на разі вони проходять у справі як свідки, хоча в СБУ не виключають перекваліфікації. Зокрема генпрокурор України Юрій Луценко заяви, що їхні дії підпадають під статтю про державну зраду.
"Слідство має докази виконання добре проплачених антиукраїнських атак цією структурою, участі громадян України ( які одночасно отримали громадянство РФ) в цій дезінформаційній війні. Дії даних осіб підпадають під ознаки статті 111 КК - державна зрада", - написав генпрокурор на своїй сторінці в Facebook.
Згодом прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган розповіла про подробиці обшуку в офісі агентства. Вона зазначила, що Федеральне державне унітарне підприємство "Международное информационное агентство "Россия сегодня" для проведення підривної діяльності проти України в 2014 році без державної реєстрації створило "Российское информационное агентство новости Украина", за допомогою якого протягом декількох років український медіа простір наповнювався спотвореною інформацією щодо подій в Україні, у тому числі, всіляко виправдовувалася окупація півострова Крим Російською Федерацією. Під час обшуків в офісі було виявлено значний обсяг доказів, як от незаконну символіку, агітаційні листівки, які виправдовували анексію Криму та війну в Донбасі та інше.
Ввечері 15 травня Служба безпеки України оголосила Кирилу Вишинському про підозру у скоєнні злочину, він був затриманий згідно ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України. Кримінальне провадження відкрито за ч. 1 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України.
У свою чергу вночі російське агентство "РИА Новости" повідомило, що Кирила Вишинського етапували у Херсон, адже саме там розташований офіс української прокуратури Автономної республіки Крим, яка розслідує справу.
Натомість у Путіна вирішили не приховувати зв'язок українського та російського офісів, і щиро обурились обшуками і затриманням Кирила Вишинського, та заявили про готовність "кваліфіковано і напористо захищати інтереси російських ЗМІ". Зокрема речник Кремля Дмітрій Пєсков заявив про готовність російської влади арештувати у відповідь українського журналіста, аби "дотриматись балансу".
Згодом посольство Росії навіть направило до українського МЗС ноту протесту через кримінальне переслідування інформагентства "РИА Новости Украина". Дипломати країни-агресора вимагають "вжити всіх необхідних заходів для припинення насильства над представниками засобів масової інформації, негайного звільнення К. Вишинського, об'єктивного розслідування обставин того, що сталося, покарання винних у перевищенні посадових повноважень".
Що стосується міжнародної реакції, то представник Організації з безпеки і співпраці у Європі з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір висловив серйозну стурбованість щодо проведених обшуків, та закликав владу утриматися від застосування зайвих обмежень на роботу іноземних журналістів.
Не оминули питання і в Держдепартамені США, однак його представник Хізер Науерт підкреслила, що Вашингтон розуміє стурбованість України, як і багатьох інших країн, активною пропагандою Росії, та додали, що всі дії повинні бути проведені із дотриманням закону, в тому числі і міжнародного законодавства.