Відколи Росія вторглася в Україну, країни НАТО почали оновлювати український арсенал, постачаючи передові інструменти. Київ зараз чекає від США і Вликої Британії системи HIMARS.
Але процес навчання солдатів користуватися цим обладнанням став серйозною і дедалі більшою перешкодою. Український молодший сержант Дмитро Писанка і його загін керують застарілою протитанковою гарматою на південному фронті. І вони зіштовхнулися саме з цією проблемою, - пише New York Times. Вдивляючись в приціл гармати, сержант Писанка отримує калейдоскоп цифр і ліній. Якщо ці дані правильно прочитати, вони повинні допомогти йому провести розрахунки для пострілу по російських силах. Однак, в хаосі битви помилки - явище поширене. Більше місяця тому командири артилерійського підрозділу на передовій отримали більш просунутий інструмент - високотехнологічний лазерний далекомір для прицілювання, отриманий із Заходу. Але є проблема: ніхто не знає, як ним користуватися.
«Це так, ніби вам дали iPhone 13, а ви знаєте лише, як зателефонувати», - сказав сержант Писанка.
Далекомір JIM LR схожий на високотехнологічний бінокль. За словами українського військового, його, швидше за все, передали США в рамках військово-технічної допомоги. Річ справді непогана і може допомогти більш ефективно використовувати протитанкову гармату, збудовану ще в 1985 році. JIM LR допомагає розгледіти цілі вночі й визначити відстані до них, зібрати інформацію про напрям і координати GPS. Деякі солдати знають, як такою технікою користуватися. Але останніми днями їх відправили на інші позиції. Тож підрозділ на півдні лишився сам на сам з інструкцією.
«Я намагався зрозуміти, як цим користуватися, читаючи інструкцію англійською мовою за допомогою Google Translate», - розповів сержант Писанка.
В понеділок Велика Британія пообіцяла Україні системи HIMARS, що може підвищити далекобійність і точність української артилерії. За кілька днів до того президент США Джо Байден теж підтвердив, що його країна відправить аналогічну зброю. Видання нагадує, що найбільш запеклі бої тривають на Донбасі, а зокрема в місті Сєвєродонецьк. У вихідні українські військові відбили позиції в місті. Але в понеділок їм довелося трохи відступити, оскільки російська армія посилила артилерійські обстріли, розповів голова Луганської обладміністрації Сергій Гайдай. Наступного дня після ризикованої поїздки у Лисичанськ поблизу Сєвєродонецька, президент Володимир Зеленський чітко описав журналістам виклик, з яким зіштовхнулися українські військові: «Сил ворога більше. Вони більш могутні. Але у нас є всі шанси битися на цьому напрямку».
Влада України часто закликає забезпечити українських військових західним передовим озброєнням і обладнанням, пов’язуючи надії на перемогу з поставками протитанкових ракет, гаубиць і ракет супутникового керування.
«Але на додачу до самих інструментів війни українським військовим потрібні знання про те, як ними користуватися. Без належної підготовки та ж проблема, з якою зіштовхнувся підрозділ сержанта Писанки, розбираючись зі своїм єдиним далекоміром, стане більш поширеною і масштабною», - пише видання, додаючи, що провальний підхід США з забезпечення армії Афганістану обладнанням без масивної логістичної підтримки може повторитися.
«Українці прагнуть використовувати західне обладнання, але потрібні тренування, щоб його обслуговувати. В деяких речах важко поспішати», - сказав директор російських досліджень інституту CNA Майкл Кофман.
США і країни НАТО проводили тренування для української армії ще до початку повномасштабної війни, але не з застосуванням деякого передового озброєння, яке вони відправляють зараз. З 2015-го і до поточного року американські інструктори підготували 27 тисяч українських солдатів. В лютому, коли Росія пішла на повномасштабне вторгнення, в Україні було близько 150 американських військових радників. Але всіх їх відкликали. З початку війни США виділили 54 мільярди на допомогу для України, а також відправили низку видів озброєння.
Але щоб уникнути прямої конфронтації з Росією, адміністрація Байдена відмовилася відправляти військових радників в Україну, щоб вони могли навчити українських військових користуватися новими системами. Натомість було вирішено проводити навчання за межами країни. Це створило великі проблеми для українських військових, таких як сержант Андрій Микита, який служить в прикордонних військах України. Він пройшов короткий курс підготовки від військових НАТО, завдяки чому вміє користуватися протитанковими ракетами NLAW. Тепер йому доводиться мандрувати між позиціями, намагаючись навчити інших товаришів по зброї. За словами Микити, у багатьох випадках українські солдати самі вчаться користуватися NLAW, дивлячись відео в інтернеті й випробовуючи ракети на практиці.
«Але існують види озброєння, які неможливо опанувати лише за допомогою інтуїції: ракети класу земля-повітря, артилерійські системи, деяке спорядження. Тож нам потрібні формальні курси», - пояснив він.