NYT: На війні в Україні чекайте неочікуваного

Поділитися
NYT: На війні в Україні чекайте неочікуваного © ДСНС України
Поки що у цій війні було досить багато приємних для Києва сюрпризів, навіть пандемія COVID в певному сенсі «стала на бік» українців.

Кожна війна припідносить сюрпризи. Але у війні Росії проти України, а заодно і проти всього демократичного Заходу, найбільше дивує те, як багато неприємних несподіванок досі було для Владіміра Путіна і як багато хороших неочікуваних поворотів було для Києва і його союзників по всьому світу.

«Чому так? Ну, гадаю, що коли Путін планував цю війну, він розраховував, що за три тижні вже буде виголошувати переможну промову в українському парламенті, вітаючи повернення України в лоно матінки Росії. Він, вірогідно, також чекав, що український президент Володимир Зеленський десь буде ховатися на польському Airbnb. А російські війська будуть скидати купи квітів зі своїх танків, які накидають радісні українці. І в цей час сам Путін буде «давати п’ять» Сі Цзіньпіну за те, як вони разом показали НАТО і сонному Джо, хто встановлює правила для міжнародної системи», - пише на сторінках New York Times триразовий Пулітцерівський лауреат Томас Фрідмен.

«Як так може бути, що одного дня лідер називає Україну й її народ невід’ємною частиною душі Росії, а наступного блискавично переходить до перетворення її на руїни без будь-яких пояснень для українців, світу чи власного народу? Це той вид зловісного безумства, притаманного зневаженим коханцям або так званим «вбивствам честі». І жахливо бачити, як до цього вдається лідер держави з 6 тисячами ядерних боєголовок. Є щось у цьому чоловіку таке, що віщує ще більш зловісні сюрпризи», - йдеться в статті.

Також дивовижним сюрпризом Фрідмен називає надзвичайні прояви доброти. В розпал війни дехто додумався абсолютно неочікуваним способом використати сервіс Airbnb. Керівництво системи каже, що фактично одного ранку в березні вони прокинулися й дізналися, що члени їхньої спільноти спонтанно використовують платформу, щоб перерахувати допомогу напряму людям в біді. За два тижні, згідно з даними компанії, люди зі 165 країн забронювали 430 тисяч ночей в українських будинках і квартирах на Airbnb без реального наміру заселитися. Метою було просто пожертвувати гроші українським господарям, про яких вони ніколи й не чули. Airbnb тимчасово скасував свою комісію для всіх бронювань в Україні. Таким чином, було переказано 17 мільйонів доларів напряму власникам квартир. Гості зі США, Великої Британії, Канади - найбільші клієнти. Австралія, Німеччина й кілька європейських країн - в десятці лідерів. На додачу в неділю близько 36 тисяч людей зі 160 країн зареєструвалися на доброчинній платформі Airbnb.org, погодившись прийняти біженців з України, які були змушені поїхати з дому.

«Гіганти, такі як USAID навряд чи могли б добитися такого впливу так швидко», - йдеться в статті.

Багато українських господарів, які отримали пожертви, написали своїм донорам подяки. Так зародилася нова дружба. Іноземці отримали змогу зрозуміти наслідки війни більш глибоко. 

«Ніщо не зрівняється зі спілкуванням з людьми в Україні, які змушені ховатися в підвалі, поки ви пояснюєте, чому ви раді орендувати цей підвал, але ніколи не поїдете туди. Це створює громаду добра, яка хоч і не може перемогти путінські танки, але здатна допомогти підтримати тих, хто бореться з ними, нагадуючи, що вони не самі. А Путін сам», - пише автор.

Він додає, що все це не таке вже й диво. Адже глобалізація завжди була чимось більшим, ніж просто торгівлею. Вона дозволяє країнам, компаніям, а тепер і окремим людям, об’єднуватися й діяти глобально. Людям властиво прагнути до об’єднання. І сьогодні вони можуть це робити легше і дешевше.

«Зрештою, всі ці приємні сюрпризи війни ще більш дивні тому, що вони були сюрпризом навіть для людей, які їх втілили. Втім, варто зробити застереження. Сюрпризів буде більше. І не всі вони будуть приємними», - попередив Фрідмен.

Але замість цього всього українці показали росіянам, що таке битися й помирати за свободу й самовизначення. Путін, схоже, зачинився у стерильному бункері, боячись, що котрийсь з російських військових офіцерів пристрелить його, проходячи повз. Зеленський виступив перед Конгресом по відео-зв’язку. А замість того, щоб поховати глобалізацію, люди по всьому світі використовують глобальні мережі, щоб стежити й впливати на війну абсолютно неочікуваним способом. Зробивши кілька клацань мишкою, вони надсилають гроші на підтримку українців. А натиснувши ще кілька клавіш, вони вимагають від усіх: від McDonald’s до Goldman Sachs, - піти з Росії, поки російські солдати не залишать територію України.

«А ось і ще один сюрприз, який ніхто не очікував, особливо Пекін і Москва. Китай зробив ставку на власні вакцини у боротьбі проти COVID-19, а також на політику нульової толерантності й негайного карантину для запобігання поширення коронавірусу. Зрештою, виявилося, що китайські вакцини були менш ефективні, ніж інші препарати. І оскільки жорсткі карантини залишили Китай без імунітету, здобутого від заражень раніше, тепер вірус поширюється на його території, мов пожежа», - йдеться в статті.

New York Times, у свою чергу, писав у вівторок: «Десятки мільйонів мешканців китайських провінцій і міст включно з Пекіном, Шанхаєм і Шеньчженем під карантином через спалах штаму «омікрон». Подорожі між містами зупинені, виробничі лінії теж, а торговельні центри зачинені».

І що це все значить? А те, що попит на нафту падає, сильно опускаючи ціни. На момент початку війни в Україні нафта коштувала 130 доларів за барель. У вівторок цінник впав нижче 100 доларів.

«А якій країні відчайдушно потрібні високі ціни на нафту, тому що вона більше нічого не може продавати світу, щоб фінансувати свою війну? Путінська Росія. Тож китайська стратегія щодо COVID підірвала путінську нафтову стратегію. І це, вірогідно, вдарило по Москві не менше, ніж будь-які санкції США. Ми всі значно більше пов’язані один з одним, ніж нам здається», - пише автор.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі