Захоплені під час нападу ФСБ Росії на корабельну групу ВМС України в Керченській протоці є військовополоненими. Але РФ грубо порушує Женевську конвенцію, яка забороняє судити військовополонених.
"Усім 24 морякам пред'явлено однакове обвинувачення в порушенні ч. 3 статті 322 Кримінального кодексу Росії (незаконний перетин державного кордону)... Але, зважаючи на досвід роботи в інших справах і щодо інших політв'язнів, я не виключаю, що російська влада може спробувати збільшити обсяг обвинувачення, додати нові статті", – підкреслює Полозов.
За його словами, це залежатиме від політичної кон'юнктури та волі Кремля. "Звичайно, така небезпека існує", – зазначає він.
Максимальна санкція статті, яку українцям інкримінують наразі, становить шість років позбавлення волі. У РФ заяву Полозова поки що не коментували.
Зазначимо, 3 грудня Міністерство закордонних справ України скерувало до РФ запит про доступ консульських працівників до українських моряків. Вранці 6 грудня російська сторона надала графік відвідування полонених, яких утримують в СІЗО "Лефортове" і "Матроська тиша". До кінця тижня дипломати планували зустрітися з усіма українськими військовослужбовцями.
Нагадаємо, 25 листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали декілька моряків, загалом РФ незаконно утримує 24 українця.
Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Україна не визнає захоплення суден і "суди" над моряками ВМС, та наголошує на тому, що перехід до Маріуполя здійснювався відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства.
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, військові, поліцейські та СБУ.
Докладніше про перспективи визволення українських військовополонених читайте у матеріалі Олександра Чалого та Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".