Newsweek: Експерти пояснили, як розцінювати російські ракетні обстріли міст в Україні

Поділитися
Newsweek: Експерти пояснили, як розцінювати російські ракетні обстріли міст в Україні © Мер Миколаєва Олександр СєнкевичTelegram
Коли ракетні удари по військових цілях не вплинули на боєздатність України, Москва почала обстрілювати міста, але питання в тому, чи вплине ця зміна стратегії хоч на щось.

Нові російські обстріли міст в Україні можуть буть ознакою того, що Москва змінює свою стратегію і збирається й далі завдавати удари, незважаючи на ціну. Вчора російські ракети знову впали на Київську, Дніпропетровську, Запорізьку і інші області, пошкодивши важливу енергетичну інфраструктуру і систему водоканалу.

Для проведення атак Росія використала ракети Х-101 і Х-555. Українські військові змогли збити 44 з них. За деякими оцінками, такий обстріл українських міст коштував Москві 400-600 мільйонів доларів. Хоча, як пише Newsweek, експерти ставлять під сумнів такий підрахунок.

Науковий співробітник програми з міжнародної безпеки в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень Ян Вільямс сказав виданню, що цифра російських витрат трохи перебільшена. Раніше Forbes підрахував, що запуск 84 крилатих ракет і 24 безпілотників для знищення цивільних об’єктів в Україні 10 жовтня коштував Росії 400-700 мільйонів доларів. Тоді російська армія використала ракети Х-101, Х-555, «Калібр», «Іскандер», «Торнадо-С» і С-300. Все це не дешева зброя. 

Вартість ракет «Калібр», наприклад, становить 6,5 мільйонів доларів за штуку. Вільямс вказує на те, що в 2006 році Індія купила їх в Росії саме за такою ціною. Втім, коментуючи підрахунки Forbes, експерт сумнівається, що Х-101 справді коштує 13 мільйонів за одиницю. Вільямс пояснив Newsweek, що експортна і внутрішня ціни зазвичай відрізняються. В 2016 році російська «Независимая Газета» писала, що ракети калібр коштують приблизно мільйон доларів.

«Росія ніколи не експортувала Х-101. Тому, наскільки мені відомо, немає публічної інформації щодо їх вартості. Також немає очевидних причин, чому Х-101 повинні коштувати в рази дорожче, ніж «Калібр». Ці ракети дуже схожі з точки зору радіусу дії і систем наведення. Х-101 повинні мати якості стелс, а це може збільшити вартість. Але враховуючи те, як багато Україна збиває їх, не схоже, щоб ця невидимість на радарах справді була», - сказав він.

Політичний аналітик центру CATO Institute Джордан Коен сказав Newsweek, що російський оборонний бюджет - це «не той показник», який можна було б використати для визначення здатності Росії воювати далі.

«Питання в тому, що ці останні атаки говорять про російські стратегічні цілі зараз. На мою думку, Москва зараз зосередилася цивільних цілях і намагається підвищити ціну втручання для Європи», - сказав Коен.

Він нагадав, що російська армія намагається знищити інфраструктуру, яка забезпечує населення теплом, водою і продовольством. Крім того, Росія вийшла з зернової угоди, підвищуючи ризик початку продовольчої кризи у світі.

«Загалом, це свідчить, що у Путіна все ще є простір для ескалаційних заході. І він намагається підвищити втрати для цивільного населення», - пояснив експерт.

Українські військові підрахували, що Росія почала війну, маючи в арсеналі 1850 крилатих ракет усіх типів, - сказав Newsweek ветеран ВМФ США і головний редактор Special Operations Forces Report Шон Спунтс. В цю цифру входять 800 «Іскандерів», 500 «Калібрів» морського базування і 444 Х-101 і Х-555.

«Вони вважають, що ці запаси зараз скоротилися до приблизно 620 ракет усіх типів. Україна завдала удари по об’єктам в Криму, де могла зберігатися частина цих ракет», - сказав він.

Спунтс також вказав на те, що Росія тепер під санкціями, а також переживає дефіцит чіпів, які до війни вона імпортувала з США, Німеччини і Китаю. І це грає важливу роль. Зараз лише Китай постачає чіпи Москві. Але її виробничі можливості залишаються невідомими. Саме тому Росія була змушена домовлятися з Іраном.

«Схоже, в Росії є слабке місце. Вона здатна розробити досіть високотехнологічну зброю, але не може зберігати значні запаси цієї зброї або швидко поповнити, якщо вона буде витрачена. Щодо вартості атак, всі ці оцінки однакові, насправді», - сказав експерт.

В травні Спунтс сказав Newsweek, що Росія може вести війну, витрачаючи на це по 900 мільйонів доларів на день впродовж трьох місяців. Він також помилився на 16 днів у прогнозі щодо початку контрнаступу армії України.

Старший науковий співробітник центру Cato Institute Ерік Гомез сказав Newsweek, що найкращий спосіб оцінити використання високоточних ракет дальньої дії - це подивитися на стратегічний ефект. Спочатку Росія використовувала таку зброю для ударів по військових або військово-промислових цілях. Вона обстрілювала авіабази, командні центри і залізничні шляхи в Україні.

«Але це не завадило українським ВПС далі боротися за контроль в небі. Так само це не підірвало боєздатність України на землі. Останні ж обстріли цивільної інфраструктури говорять про зміну підходів Росії. І важко сказати, якою буде їх стратегічна ефективність», - сказав Гомез.

На думку експерта, один з сигналів, які Росія, можливо, намагається послати зміною своєї стратегії - це показати, що вона може влаштувати ескалацію війни проти України і без застосування ядерної зброї.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі