За прогнозами синоптиків, перші дні лютого принесуть українцям дощі та потепління. Кандидат географічних наук, метеоролог Ігор Кібальчич дав прогноз, яким буде останній місяць зими.
Він нагадав, що лютий на території України характеризується поступовим підвищенням температурного фону, і досить часто у другій половині місяця середньодобові температури стабільно перевищують 0 °С. Однак, часто трапляються вторгнення арктичного морозного повітря, хуртовини, штормові вітри та локальні грози. Загалом місяць нестійкий, з примхливою погодою та різкими коливаннями метеорологічних величин.
Цього року очікується розвиток досить стабільного зонального перенесення повітряних мас із північної частини Атлантичного океану на схід через всю Європу. Циклонічна діяльність у районі Ісландії та Британських островів вкрай активна наприкінці січня, і подібна тенденція має зберегтися впродовж лютого. Оскільки над Гренландією, Шпіцбергеном і північною частиною Скандинавського півострова буде зосереджена морозна арктична повітряна маса, це стане гарною основою для розвитку циклонів.
У свою чергу, атлантичні циклони, що зміщуються у східному напрямку, втягуватимуть у свою циркуляцію тепле та вологе субтропічне повітря із Середземномор'я та північної Африки. Отже, на тлі південно-західних вітрів у центральній, південній та східній Європі температура повітря в середньому за місяць очікується вищою за норму. Оскільки переважатиме поле зниженого тиску, то кількість опадів очікується достатньою, місцями у 2 – 3 рази вищою за кліматичну норму.
Він також відмітив, що зараз зберігається тепла фаза Ель-Ніньо в Тихому океані.
«Як показує метод аналогів, при явно вираженій позитивній фазі цього коливання, у Східній Європі лютий зазвичай тепліший за норму (наприклад, це добре помітно було у 1998 та 2016 роках)», - пояснив синоптик.
Яким буде лютий 2024 в Україні
Безпосередньо в Україні найвищі температурні показники очікуються у західних, південних та центральних областях. На початку місяця на Одещині та у Криму можливе прогрівання повітря в денні години вище +10 °С, а ближче до середини лютого не виключені значення +15…+20 °С в окремі дні.
Трохи прохолодніше буде у східній частині, у північних областях та на Поліссі. І все ж таки, температурне тло в середньому за місяць по країні коливатиметься в межах -2…+4 °С, що приблизно на 2 – 5 °С вище за кліматичну норму. При цьому, наприкінці першої декади лютого і після 20 числа можливі короткочасні періоди похолодання, але без сильних морозів.
Опади будуть випадати відносно рівномірно впродовж усього місяця та їх сумарна кількість очікується в межах 30 – 70 мм, у західних областях місцями 80 – 110 мм, що близько норми, місцями вище за норму на 20 – 40%. Сніговий покрив спостерігатиметься епізодично переважно у західних, північних та східних регіонах. Переважна частина опадів випадатиме у вигляді дощів, особливо у південній половині та Криму.
У зв'язку з частими проходженнями циклонів та атмосферних фронтів, протягом місяця можливі різкі коливання атмосферного тиску та поривчастий вітер в окремі дні, часом до 15 – 22 м/с.
Нагадаємо, раніше синоптикиня Гідрометцентру Наталія Птуха розповіла, якою буде погода у лютому цього року.