Необхідно розробити чіткі механізми внутрішньої реорганізації інститутів і створення (ліквідації) у разі необхідності наукових організацій, як це має місце в німецьких наукових товариствах. До речі, хотілося б зазначити, що саме Товариство кайзера Вільгельма, яке трансформувалося згодом у Товариство ім. Макса Планка, стало прообразом нашої академії наук.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Ігор Єгоров. Автор звертає увагу на декілька моментів:
-
"По-перше, успішне реформування наукової сфери можливе лише за умови докорінних змін в економіці країни загалом. Без розвитку високотехнологічних виробництв і сфери високотехнологічних послуг Україна буде постачальником кадрів для розвиненіших країн. На жаль, попри численні декларації, за роки незалежності в цьому напрямі не було зроблено практично нічого. Хоча в минулому навіть для багатьох інститутів НАНУ саме договори з промисловістю забезпечували більшу частину фінансування.
- По-друге, необхідна подальша інтернаціоналізація наукової діяльності. Ринок України є відносно невеликим, коло потенційних споживачів багатьох видів наукових результатів в умовах деградації промисловості не надто велике. Як свідчить приклад Ізраїлю, саме забезпечення доступу до зовнішніх ринків може стати виходом у цій ситуації.
- По-третє, для розроблення планів змін усередині Академії наук раціонально було б звернутися до Концепції розвитку НАНУ на 2014-2023 рр. як основи для розроблення пропозицій. Розроблення Концепції відбувалося з урахуванням пропозицій інститутів НАНУ, а сам процес не був політизованим. Можна критикувати багато положень Концепції, але не можна не зважати на той факт, що це - системний документ, який охоплює всі напрями діяльності академії. Можна погодитися з тим, що далеко не всі необхідні зміни в НАНУ відбуваються з потрібною швидкістю. Проте не можна заперечувати й того факту, що ці зміни відбуваються".
Детальніше про розвиток науки і псевдодолідження цієї теми читайте в статті Ігоря Єгорова "Хто "пошив костюм", і кому це потрібно?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".