Неможливість перегляду довічного ув'язнення не відповідає Конституції — Конституційний суд

Поділитися
Неможливість перегляду довічного ув'язнення не відповідає Конституції — Конституційний суд © pixabay/kabbagesaver
Рішення КС ґрунтується на документах міжнародного права і враховує практику органів конституційної юрисдикції європейських країн

Конституційний суд України (КС) визнав не відповідним Конституції України ст. 1 ст. 81 і ч. 1 ст. 82 Кримінального кодексу України про неможливість перегляду вироку особи, засудженої до відбування покарання у вигляді довічного позбавлення волі. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна» з посиланням на відділ комунікацій КС і правового моніторингу.

«З огляду на встановлені Європейським судом з прав людини факти порушення Україною ст. 3 Конвенції (про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року — ред.) на підставі того, що покарання у вигляді довічного позбавлення волі є покаранням без перспективи звільнення, і з урахуванням того, що ч. 2 ст. 28 Конституції України є тотожною ст. 3 Конвенції, КС вважає, що встановлене Кодексом покарання у вигляді довічного позбавлення волі як покарання без перспективи звільнення є несумісним з вимогами Конституції України», — йдеться в повідомленні.

Згідно з повідомленням, рішення КС ґрунтується на документах міжнародного права і враховує практику органів конституційної юрисдикції європейських країн — Німеччини, Польщі, Румунії, Литви, Угорщини, а також західну наукову доктрину.

КС зобов'язав Верховну Раду невідкладно привести нормативне регулювання, встановлене статтями 81 і 82 КК, відповідно до Конституції України та прийнятим рішенням.

На початку вересня Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова обговорила з главою Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільдою Богнер гуманізацію національного законодавства щодо осіб, які відбувають довічне покарання. За даними пресслужби Офісу омбудсмена, Україна лідирує серед країн Європи за кількістю укладених на довічний термін — 1536 осіб.

За словами омбудсмена, на сьогодні законодавство України не передбачає дієвого механізму по можливості звільнення довічних від подальшого відбування покарання і позбавляє так званого права на надію — перегляду рішення суду через певний проміжок часу. Омбудсмен упевнена, що це питання може вирішити прийняття Верховною Радою законопроєктів №4048 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини» та №4049 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України та Кримінальний процесуального кодексу України щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини» у другому читанні та в цілому.

«Тоді українське законодавство буде відповідати практикам ЄСПЛ щодо дострокового звільнення осіб, засуджених до довічного ув'язнення. Сподіваюся, що законопроєкти будуть внесені до порядку денного найближчої сесії українського парламенту», — вважає Денисова.

Раніше міністр юстиції Денис Малюська взяв на роботу жінку з довічним ув'язненням, про що він сам написав у Facebook. За даними ЗМІ, жінка стала радницею міністра.

«Ну як і обіцяв розповідаю: довічним (а точніше довічніцю) я на роботу в Мін'юст таки взяв. Працює нормально. Роботодавець і працівник задоволені. Взагалі працювати треба всім працездатним. На шиї у держави сидіти вкрай небажано. А в ситуації з довічним це не просто заробіток, але і ресоціалізація — головна мета, заради якої витрачаються мільярди гривень платників податків. Заради нашої з вами безпеки», — написав Малюська.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі