Під час війни, яку розпочала РФ, Україні отримує гуманітарну допомогу від міжнародних організацій та партнерів. Гуманітарка включає і харчові продукти. Також були зафіксовані випадки шахрайських дій з гуманітарною допомогою, яка потрапляла на полиці магазинів. Видання «РБК-Україна» розповіло, чи повинні гуманітарні продукти мати маркування та яке покарання загрожує за продаж гуманітарки.
Чи може бути немаркований товар в магазині гуманітаркою
У Мінагрополітики та продовольства пояснили, що зараз постанова Кабміну щодо дозволу на реалізацію товарів без українського маркування вже втратила чинність.
Товари, які ввозять в Україну як гуманітарну допомогу, проходять процедуру митного декларування з обов'язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено», завіреного печаткою митника. Також часто інформація про те, що товар є гуманітарною допомогою і не призначений для продажу, вказується також на етикетках.
Якщо у споживача виникли підозри, що товар без маркування може бути гуманітаркою, треба вимагати у продавця чи адміністратора магазину надати документи на такий товар.
В разі отримання відмови чи відсутності документів, споживачу треба звернутися в поліцію за номером 102.
Яке покарання може загрожувати за продаж гуманітарної допомоги
В Україні використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням та для отримання прибутку заборонено законом та карається кримінальною чи адміністративною відповідальністю (ст. 201-2 КК України):
- Продаж товарів гуманітарної допомоги або використання з метою отримання прибутку, вчинені у значному розмірі – штраф від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34-51 тисячі грн) або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до чотирьох років.
- Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі,– караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
- Вищезазначені дії, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану, – караються позбавленням волі на строк від 5-7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Нагадаємо, що в Україні керівнику благодійної організації повідомили про підозру у продажі гуманітарної допомоги.