Небезпечна хвороба: як захиститися від дифтерії

Поділитися
Небезпечна хвороба: як захиститися від дифтерії © freepik/stefamerpik
Найефективнішим методом є щеплення.

Дифтерія є небезпечною інфекційною хворобою. Вона вражає переважно слизові оболонки дихальних шляхів та шкіру, а в разі ускладнень — серце, нервову систему й нирки. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як розпізнати дифтерію та захиститися від неї.

Як відбувається інфікування дифтерією

У ЦГЗ пояснили, що збудником дифтерії є бактерія Corynebacterium diphtheriae. Вона передається під час кашлю, чхання, поцілунків, через контакт із забрудненими збудником поверхнями, предметами побуту (посуд, іграшки тощо), а також через заражені продукти та воду.

Інфікуватися можна як від хворої на дифтерію людини, так і від людини, яка є носієм інфекції без клінічних ознак захворювання.

Симптоми дифтерії

Після інфікування дифтерією, у хворого через 2-5 днів можуть виникнути такі симптоми:

  • Сіра чи біла плівка на мигдалинах та горлі (фібринозні плівки);
  • Біль у горлі й захриплість голосу;
  • Дзвінкий «гавкучий» кашель;
  • Збільшення лімфатичних вузлів на шиї;
  • Набряк шиї;
  • Утруднене дихання;
  • Виділення з носа;
  • Лихоманка й озноб;
  • Слабкість і втома.

Які ускладнення викликає дифтерія

Якщо хворобу не лікувати, вона може спричинити такі ускладнення:

  • Проблеми з диханням: бактерії, які спричиняють дифтерію, можуть виробляти токсин, котрий вражає тканини в місці інфікування (зазвичай, ніс і горло). У місці враження утворюється цупка сіра мембрана з мертвих клітин, бактерій та інших речовин. Вона може блокувати дихальні шляхи та перешкоджати диханню;
  • Ушкодження серця: токсин може поширитися з кровообігом та пошкоджувати інші тканини організму, спричиняти такі ускладнення, як запалення серцевого м’яза (міокардит). У гіршому випадку це може призвести до серцевої недостатності та раптової смерті;
  • Ураження нервової системи: Токсин може ушкоджувати нервові закінчення м’якого піднебіння, що призводить до утрудненого ковтання, зміни голосу. Також можуть запалюватися нервові закінчення кінцівок, спричиняючи м’язову слабкість;
  • Ураження токсином нервів, які контролюють м’язи, задіяні в диханні, може призвести до їх паралічу  та навіть до зупинки дихання.

Чи лікується дифтерія

У ЦГЗ наголосили, що всі хворі на дифтерію підлягають обов’язковій невідкладній шпиталізації — навіть із легким перебігом хвороби.

«Для лікування використовується протидифтерійна сироватка, що пригнічує дифтерійний токсин у крові, та антибактеріальна терапія», – йдеться у повідомленні.

Як захиститися від дифтерії

Найефективнішим методом профілактики дифтерії є щеплення вакциною, яка діє одночасно проти трьох інфекційних хвороб: кашлюку, дифтерії, правця. Вона входить до Календаря профілактичних щеплень.

Для отримання безкоштовного щеплення слід звернутися до сімейного лікаря, педіатра чи терапевта. В усіх регіонах України є достатня кількість якісних вакцин від дифтерії для всіх.

Коли треба робити щеплення проти дифтерії

У ЦГЗ зазначили, що вакцинація дітей проти дифтерії розпочинається ще у грудному віці: перші три дози вакцини АКДП вводять у 2, 4 і 6 місяців життя відповідно. У 18 місяців проводиться перша ревакцинація. Наступні ревакцинації здійснюються в 6 і 16 років (а далі – кожні років).

Якщо дитина пропустила щеплення, все одно слід вакцинуватися.

«Як саме — пояснить ваш сімейний лікар, який знає алгоритм безоплатної вакцинації залежно від кількості отриманих щеплень у різний вік. Порядок вакцинації дітей до і після 7 років трохи різний, але захист вакциною однаково надійний, якщо кількість доз та інтервал між їхнім введенням дотримано правильно», – пояснили у ЦГЗ.

Якщо людина не знає своїх даних про щеплення проти дифтерії, слід звернутися до сімейного лікаря і він призначить графік безоплатної вакцинації.  

Що робити, якщо був контакт з хворим на дифтерію

У ЦГЗ зауважили, що якщо людина невакцинована або після останнього щеплення минуло більше одного року, потрібно звернутися до лікаря для негайного отримання щеплення.

Також потрібно регулярно мити руки, провітрювати приміщення та протирати предмети, з якими міг контактувати хворий та/або носій інфекції.

Раніше ми писали, як розпізнати кашлюк та захиститися від хвороби.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі