Росія 24 лютого розв’язала повномасштабну війну проти України. Окупанти напали за кілька місяців до закінчення навчального року та вступної кампанії. Оксана Онищенко У статті для ZN.UA «Документи про освіту під час війни. Три речі, які потрібно знати» пояснила, як в умовах війни українські школярі зможуть отримати атестат та що буде з випускними іспитами.
«Відмінність від попередніх років – цьогорічні випускники 9-х класів уже звільнені від проходження державної підсумкової атестації наказом Міністерства освіти і науки України від 28 лютого 2022 року №232. Щодо звільнення від атестації випускників 11-х класів - 24 березня Верховна Рада прийняла відповідний Закон, чекаємо на підпис президента та публікацію», – пише авторка.
За її словами, якщо ж здобувачі освіти були змушені переміститися в більш безпечні регіони, вони можуть залишатися на дистанційному навчанні чи екстернаті у своїх закладах освіти (за умови, що ті функціонують). Також учні можуть влаштуватися до закладу освіти за новим місцем перебування чи вступити до будь-якого закладу освіти, що працює дистанційно або забезпечує екстернат.
«Наразі приватні дистанційні школи вже створили багато пропозицій для здобувачів освіти. Питання видачі документів вирішуватимуть відповідні заклади освіти, до яких буде зараховано здобувачів», – пояснила Оксана Онищенко.
Водночас, якщо учні 9-х і 11-х класів тимчасово перебувають за кордоном, їм також запропонували кілька варіантів для завершення навчання та отримання свідоцтва про базову чи повну загальну середню освіту.
«Якщо школа, у якій діти вчилися в Україні, вже організувала дистанційне навчання, необхідно рекомендувати учням підключитися до нього. Батьки повинні у цьому разі встановити контакт зі своїм закладом, який оформить відповідний документ. Батьки можуть також звернутися до Міжнародної української школи зі заявою про зарахування до МУШ на екстернат на індивідуальній основі. Видача документів про освіту в таких випадках здійснюватиметься Міжнародною українською школою. Необхідну інформацію розміщено на сайті школи», – зазначила авторка.
Нагадаємо, через повномасштабне вторгнення Росії загинуло 136 українських дітей, ще майже 200 отримали поранення. При цьому окупанти через щоденні бомбардування та обстріли пошкоджено 570 закладів освіти, 73 з яких зруйновано повністю.