Військова агресія Росії в Україні суттєво вплинула на процес освіти. Новий навчальний рік у очному форматі розпочнеться лише у тих освітніх закладах, які обладнані укриттями.
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов у своєму інтерв'ю «Громадське» заявив, що школам вже зараз варто вчити педагогів правильно проводити евакуацію дітей в укриття під час повітряної тривоги.
«Провести таку підготовку належним чином – це відповідальність навчального закладу. Діти та вчителі повинні знати: куди і як йти, як там перебувати, як виходити, як це має відбуватися. Нині дітей у школах немає. Але вчителі поступово виходять на роботу із відпусток. Тому вже можна проводити тренування та навчання педагогів, готувати їх до того, що прийдуть діти, і їх слід навчити», — наголосив він.
Омбудсмен також зазначив, що у школах, де планується офлайн навчання, необхідно зробити добре помітну та зрозумілу систему навігації по приміщеннях. Він також розповів, як можна перевірити її ефективність.
«Рекомендую провести простий експеримент батькам: попросіть когось, щоб він із вами увійшов до школи. Заплющте очі, і нехай ця людина відведе вас туди, куди ви не знаєте. А потім розплющте очі і подивіться навкруги — якщо ви одразу не зрозуміли, де знаходитесь і куди потрібно йти на вихід — це означає, що вказівники потрібно зробити зрозумілішими», — пояснив Сергій Горбачов.
Що ж до можливості проведення уроків у укриттях, то, за словами омбудсмена, варто розглядати кожну школу окремо.
«Такої чіткої вимоги немає. На мою думку, все залежить від умов укриття в навчальному закладі, кількості присутніх там дітей. Якщо така можливість є, я б просив колег, щоб вони працювали, наскільки це можливо. Але вимагати від вчителя, щоб він у підвалі під час тривоги обов'язково проводив заняття занадто», — заявив він.