Науковиця пояснила, чому суспільство в Україні не розуміє, навіщо потрібна наука

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
За словами докторки фізико-математичних наук, в Україні взагалі відсутній діалог між суспільством та науковцями.

На сьогоднішній день суспільству бракує розуміння, навіщо потрібна наука та хто такі науковці. У жодному з цих образів ми не бачимо експертів, які роблять адекватні прогнози, беруть на себе відповідальність за якість і обґрунтованість результатів, оцінюють наслідки, пише у своїй статті для ZN.UA докторка фізико-математичних наук Катерина Терлецька. Авторка зазначила, що в Україні взагалі відсутній діалог між суспільством, науковцями та тими, хто приймає рішення на державному рівні. При чому, якщо українських вчених винести за дужки прийняття рішень, то цього ніхто й не помітить. Науковиця пояснила, чому так сталося.

"З перших років української незалежності можновладці не переймалися розробкою нової державної стратегії розвитку науки, формулюваннями її призначення та цілей і бодай якимось діалогом із науковцями. Так склалося, мабуть, тому, що наука не обіцяла швидкої віддачі коштів, а, навпаки, потребувала ще більших додаткових ресурсів", - пише авторка.

При цьому фінансування науки поступово переходило на залишковий принцип. Водночас українському суспільству нав'язували думку про те, що витрати на науку занадто великі й невиправдані, а самі науковці – це тягар для держави.

"Кому потрібна фундаментальна наука, яка не може дати конкретних швидких рішень? Поступово, переживаючи хвилі втрат кваліфікованих активних спеціалістів, які становили основу ще радянських наукових шкіл, та їхніх молодих учнів, знекровлена фундаментальна наука стала займатися здебільшого імітацією, оскільки запиту на реальні верифіковані знання не було", - зазначила науковиця.

За її словами, імітація та плагіат в окремих галузях набули форми налагодженого конвеєра з продажу дипломів, кандидатських та докторських робіт. При цьому Україна, яка залишилася без інтелектуальної еліти, поступово втрачає шанс у досяжному майбутньому стати перетворитися на розвинену державу.

Детальніше про те, чому державі бракує розуміння навіщо потрібна наука, а також хто такі українські науковці та чи багато серед них ентузіастів читайте у статті Катерини Терлецької "Синдром Кассандри".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі