Через військову агресію РФ, деякі території України знаходяться в тимчасовій окупації. Українці, які залишились там, зіткнулися з труднощами в отриманні важливих документів. На жаль, одною із найпоширеніших проблем, з якими стикаються люди, є отримання свідоцтва про смерть.
Експерти «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, як встановити факт смерті особи на тимчасово окупованій території.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
- документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
- рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Разом із тим, документи про смерть, видані окупаційною владою не є легітимними та не визнаються Україною.
Для підтвердження факту смерті осіб, які померли на тимчасово окупованій території, необхідно подати до будь-якого суду на підконтрольній території України заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана:
- членами сім’ї померлого;
- їхніми представниками;
- іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси).
У заяві повинно бути зазначено:
- який факт заявник просить встановити та з якою метою;
- причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
- докази, що підтверджують факт;
- докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення очевидців, фототаблицю з місця поховання, медичні документи про смерть, копія свідоцтва про смерть (видана на окупованій території), копія договору на замовлення і організацію похорону тощо);
- довідка про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).
До заяви також додаються:
- копія документа, що посвідчує особу заявника та реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- копія документів, що підтверджують родинні чи інші зв'язки з особою, щодо факту встановлення смерті якої подається така заява;
- копії документів, які підтверджують повноваження представника, якщо така заява подається через нього.
Звертаємо увагу, що у такій категорії справ заявники звільняються від сплати судового збору.
Справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно, а рішення підлягають негайному виконанню.
Рішення суду про встановлення факту смерті не замінює свідоцтва про смерть, яке видає ДРАЦС, а є лише підставою для його одержання.
Варто зауважити, що на сьогоднішній день існує законопроект про запровадження позасудової (адміністративної) процедури державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованих територіях. Тобто, у разі його прийняття, народження, шлюб, розлучення чи смерть на ТОТ можна буде зареєструвати без звернення до суду.
Бувають випадки, коли вагітна жінка народжує дитину, перебуваючи в окупації. Нагадаємо, як його оформити, якщо дитина народилась на ТОТ.