За висновками спеціалістів Єдиної служби правової допомоги, наказ №3 від 9 січня Мінсоцполітики про виключення юридичних осіб з Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги є протиправним і підлягає скасуванню. Схоже на те, що цей наказ - сирий і готувався нашвидкуруч, зазначають голова правління ГО "Ініціатива Е+" Валентина Варава та директор Єдиної служби правової допомоги Денис Осмоловський у статті для DT.UA.
Автори вказують на чинну постанову Кабміну №39 від 30 січня 2013 року "Про затвердження Порядку реєстрації отримувачів гуманітарної допомоги", п.7 якого визначено вичерпний перелік підстав для виключення з Реєстру, а саме: "документальне підтвердження факту порушення отримувачем гуманітарної допомоги законодавства про гуманітарну допомогу; подання отримувачем гуманітарної допомоги заяви про виключення його з Реєстру; ліквідація юридичної особи, яка є отримувачем гуманітарної допомоги". Де тут відсутність звіту?
Також на думку Варави та Осмоловського, складається враження, що організації на виключення відбирали навмання, бо серед них є такі, які відповідально звітують. При цьому, за їхніми словами, є організації, які отримують гуманітарну допомогу, здають звіти тільки в податкову - і залишаються в реєстрі.
"Де ж логіка? В Мінсоці, що зобов'язаний надати нам форми звіту та процедуру звітності, - бардак, а винні організації, котрі не подали щомісячних звітів, форм і процедури подачі яких не існує? Не хочеться думати, що поява цього наказу викликана політичною необхідністю прозвітувати про успіхи й покарання. Напевно серед 79 організацій є і продавці гуманітарки, і фіктивні, і недобросовісні, але гребти всіх під один гребінець, не забезпечивши нормативкою, - очевидний перебір. Та й досвід показує, що саме недобросовісні мають ідеальну, хоч і "липову" звітність", - пишуть автори матеріалу.
Так, у рамках боротьби зі "схемами на гуманітарці" наказом №3 від 9 січня 2020 року 79 (!) організацій було виключено з Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. Причина - неподання звітів про розподіл гуманітарної допомоги. Серед "схемщиків" опинились солідні міжнародні організації - Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Місія Міжнародного комітету Червоного Хреста і авторитетні державні установи (Прикарпатський національний університет імені В.Стефаника, Львівський університет безпеки життєдіяльності, Інститут фізики напівпровідників НАНУ), а також добросовісні волонтерські організації.
Детальніше про проблемні питання гуманітарної допомоги в Україні читайте в матеріалі Валентини Варави та Дениса Осмоловського "Гуманітарка як дзеркало проблем Мінсоцполітики".