Міністерство охорони здоров’я напрацьовує три проекти для охорони психічного здоров’я і психологічної підтримки для українців — екстрені, що потрібно робити вже зараз, короткострокові, і на довгу перспективу, розповів в інтерв’ю «Телеграфу» міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
«Вже зараз ми повинні запустити психологів в центри, які надають інформацію про полонених, про зниклих безвісті, про поранених. Щоб у рідних не почали прогресувати депресивні стани чи інші проблеми», - зазначив він.
Він зазначив, що зараз в Україні потрібно запустити комунікаційну кампанію, оскільки серед громадян немає традиції звертатись до психолога, а також психологи мають бути присутні у центрах надання соціальних послуг.
«Ми вже зараз порахували, що приблизно 15 мільйонам українців знадобиться та чи інша психологічна допомога, оскільки вони або бачили, або відчували жахи війни. З цих 15 мільйонів, як показують наші розрахунки, десь 20%, це менше 4 мільйонів, будуть потребувати медикаментозної підтримки. А також, психіатричної допомоги. І для цього ми повинні забезпечити мережу кваліфікованих психіатрів. Також треба реформувати психіатричні лікарні. Це ми хотіли зробити ще до війни, зокрема, зробити з них саме лікарні. Зараз вони скоріше мають вигляд конюшні», - зазначив Ляшко та додав, що зараз МОЗ ставить за мету пояснити людям, що звертатись до психологів потрібно.
«Бо якщо цього не робити, то потім це може призвести й до зростання кількості домашнього насильства. Прорахунки про це в нас також є. Взагалі, особливо небезпечні роки для людини, яка воювала — це 5-7 рік. В ті роки відбувається найбільше психологічних зривів», - зазначив міністр.
Нагадаємо, Європейська комісія надала 9 мільйонів євро зі свого фонду EU4Health на психологічну допомогу біженцям з України.