Надія, оптимізм та тривога: українці розповіли, які емоції відчувають під час війни

Поділитися
Надія, оптимізм та тривога: українці розповіли, які емоції відчувають під час війни © Радио Свобода
Оптимізм українців щодо власного майбутнього і майбутнього держави лише росте всупереч війні.

Під час повномасштабної війни, розв’язаної Росією проти України, абсолютна більшість українців дивляться у своє майбутнє та майбутнє своєї держави з надією, свідчать дані опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» і службою «Центр Разумкова» з 5 по 12 серпня серед 2024 людей в 21 області країни.

Українці трохи частіше відчувають розгубленість (19%), думаючи про своє власне майбутнє, ніж коли думають про майбутнє України (9%). І, навпаки, думаючи про майбутнє держави, українці трохи частіше відчувають упевненість (24%), ніж коли думають про власне майбутнє (17%). 

Думаючи про своє майбутнє, жінки частіше за чоловіків повідомляли про такі емоції та почуття як розгубленість (+7%), надія (+7%), тривога (+10%) та страх (+7%), однак рідше за чоловіків відчували оптимізм (-7%) та впевненість (-6%).

Українці, які живуть за межею бідності, більш песимістичні у своїх поглядах на власне майбутнє, ніж матеріально забезпечені українці. Вони на 12% частіше відчувають безвихідь, на 11% частіше розгубленість, на 22% частіше тривогу, на 9% частіше страх і на 26% рідше оптимізм. Однак почуття надії майже однаково сильне як серед бідних, так і серед багатих.  

Найбідніші верстви населення на 5% частіше відчувають розгубленість, на 9% частіше тривогу та на 8% частіше страх щодо майбутнього держави. Однак серед українців, які живуть за межею бідності, на 10% частіше зустрічається почуття надії у контексті майбутнього України, ніж серед заможних верств суспільства. Матеріально забезпечені респонденти частіше повідомляли про почуття оптимізму (+22%) та упевненості (+14%).  

Молоді люди (18-29 років) більш оптимістично та впевнено дивляться на майбутнє України, ніж люди старші 60 років. Однак почуття надії щодо майбутнього держави в них однаково сильне. 

Порівняно з 2021 роком, українці значно частіше почали відчувати оптимізм (+12%), упевненість (+16%) та надію (+23%), коли думають про майбутнє України. Відчуття тривоги та страху збереглося майже на минулорічному рівні. 

За час проведення Фондом «Демократичні ініціативи» опитувань щодо емоцій та почуттів респондентів, найбільша частка респондентів, які відчували тривогу та страх, була у 2015 році: 39% і 15%, відповідно. Порівняно з показниками у 2015 році, сьогодні українці на 8% рідше відчувають тривогу, думаючи про майбутнє держави і так само часто, як у 2015 році, страх.  

image6.png (162 KB)
image6.png (162 KB)

Спілкування з оточуючими під час війни вимагає від нас більшої чутливості й обережності, ніж у мирний час. Особливо це актуально, коли взаємодієш із тими, хто перебував у зоні активних бойових дій (це може стосуватись як військових, так і цивільних). Тому варто знати деякі особливості спілкування та враховувати їх, контактуючи з ними. Про них розповідає Дарія Отич у статті «Любов перемагає війну. Психолог про те, як спілкуватися в часи війни».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі