Обретіння голови Івана Предтечі: історія свята

Поділитися
Обретіння голови Івана Предтечі: історія свята 9 березня християни шанують Івана Хрестителя © Обозреватель
Голову пророка знаходили і втрачали кілька разів.

9 березня християни східного обряду відзначають перше і друге Обретіння голови Івана Предтечі. Це свято присвячене пророку Івану Хрестителю, який передбачив пришестя Спасителя і хрестив його у водах річки Йордан.

Історія свята

Іван вів благочестиве життя і викривав грішників. Серед них був і цар Ірод, який одружився з дружиною свого брата Іродіадою. Вона не змогла пробачити пророку приниження і підмовила свою дочку, Соломію, попросити Ірода стратити пророка.

За переказами, Соломія так гарно танцювала на святі, що Ірод не зміг їй відмовити. Він наказав відрубати Іванові голову, яку принесли Соломії на блюді.

Вважається, що Іродіада не дозволила ховати голову пророка разом з його тілом. Вона була захована у палаці, звідки голову винесла благочестива служниця і поховала у глиняному горщику на Олеонській горі. Через роки вельможа Інокентій вирішив збудувати на тому місці церкву. При копанні рову для фундаменту він виявив глечик з реліквією.

Інокентій дбайливо зберігав голову Івана, але перед своєю смертю, побоюючись, що вона буде знову втрачена, сховав її у своїй церкві, яка потім занепала і зруйнувалася.

Вдруге голову пророка знайшли двоє ченців-прочан, які за часів правління Костянтина Великого прийшли вклонитися Гробу Господньому. Одному з них з'явився Іван Хреститель і вказав місце, де знаходилася глава. Ченці взяли її з собою і поклали реліквію в мішок з верблюжої вовни, але, проявивши лінощі, віддали нести реліквію гончару з сирійського міста Емеси, що зустрівся їм.

За переказами, святий з'явився гончару і наказав йому зберігати реліквію. Той дбайливо оберігав її все життя, щодня запалював світильник і молився. Перед смертю гончар, за велінням Івана Хрестителя, помістив голову у водоносну посудину, запечатав і передав своїй сестрі. Пізніше реліквія опинилася у священика-аріаніна, який з допомогою зцілень, які від неї, підтримував авторитет аріанського віровчення. Коли його обман розкрився, він сховав голову у печері біля міста Емеси. Пізніше над печерою виник монастир і в 452 році архімандриту обителі Іван, що з'явився, за переказами, вказав на місце приховування своєї голови. Вона була знайдена та перенесена до Константинополя.

Що потрібно робити у свято

Цього дня віруючі відвідують церкву та моляться Іванові. Вважається, що відвідати храм обов'язково мають чоловіки, які мають ім'я Іван, вони мають причаститися.

У свято не можна танцювати та веселитися. Забороняється також різати круглі предмети, користуватися ножем та іншими гострими предметами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі