НАБУ заявило про спробу законодавчо заблокувати роботу антикорупційних органів

Поділитися
НАБУ заявило про спробу законодавчо заблокувати роботу антикорупційних органів © Facebook/НАБУ
Мова йде про поправки до Кримінального процесуального кодексу та створення Єдиного державного реєстру судових експертиз.

Ухвалення змін до Кримінального процесуального кодексу України, передбачених утвердженим у першому читання законопроектом №8336, може поставити під загрозу незалежність Національного антикорупційного бюро та ускладнити притягнення винних у топ-корупції осіб до кримінальної відповідальності. Про це заявили в НАБУ, зазначивши, що хоча законопроект усуває недоліки так званих "правок Лозового" при призначенні експертиз фактично у всіх провадженнях, однак до цього переліку не входять справи, які розслідують детективи бюро.

"Проект Закону передбачає можливість сторонам кримінального провадження самостійно залучати експертів, водночас залишає обов'язок сторони обвинувачення звертатися з клопотанням до слідчого судді у разі необхідності проведення експертизи відео-, звукозапису, почеркознавчої, лінгвістичної, економічної або товарознавчої експертизи. Це саме ті види експертизи, які здійснюються саме під час розслідування детективами НАБУ і прокурорами САП корупційних кримінальних правопорушень", - зазначили в НАБУ у середу, 17 жовтня.

У бюро наголосили, що під приводом "полегшити негативні наслідки "правок Лозового" та декларуючи наміри боротися з корупцією в державі", окремі політики вносять на розгляд парламенту законопроект, який практично унеможливлює таку боротьбу та зводить нанівець попередні досягнення Бюро.

В НАБУ зазначають, що серед небезпечних нововведень, які пропонують народні обранці, - створення Єдиного державного реєстру судових експертиз та експертних досліджень.

"Це може загрожувати розголошенням таємниці досудового розслідування та дасть можливість фігурантам кримінальних проваджень ще на стадії слідства слідкувати за перебігом слідчих дій, дізнаватися, які експертизи призначаються, та мати можливість "повпливати" на їхні результати", - заявили у відомстві.

Також в НАБУ викликає занепокоєння пропозиція заборонити допити як свідка експерта, який підготував висновок у провадженні. У законопроекті замість цього пропонується надання письмових роз'яснень. Таким чином, за значили в бюро, експерт може надати висновок, а потім, у випадку "суперечностей" або "запитань" у письмовому роз'ясненні змінити свою думку.

"Національне бюро вважає неприйнятними запропоновані зміни до законодавства та закликає парламентарів в повній мірі скасувати норми, які унеможливлюють ефективні розслідування корупційних злочинів, становлять загрозу незалежності правоохоронних органів, порушують права потерпілих, цивільних позивачів та інших учасників кримінального процесу", - йдеться у звернені.

У НАБУ нагадали, що міжнародні експерти закликали уникати внесення змін до законодавства, що регулює роботу НАБУ і САП, без попередніх ґрунтовних консультацій за участю НАБУ, САП, інших правоохоронних органів, громадянського суспільства, експертів та інших зацікавлених сторін.

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №8336 авторства Антона Геращенко і Дмитра Білоцерківця, яким пропонується скасувати обов'язкове призначення через суд всіх експертиз, крім економічних і тих, які проводять для розслідування топ-корупції. Більш того, інформацію про всі експертизах пропонують вносити до Єдиного державного реєстру.

Детальніше про зміни в законі про судову експертизу читайте у статті Анастасії Красносільської та Олени Щербан "Експертизу під контроль" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі