Сьогодні прес-служба НАБУ повідомила про те, що Національне антикорупційне бюро Українита Спеціалізована антикорупційна прокуратура "викрили корупційну схему з розтрати державних коштів у сумі понад 149 мільйонів гривень під час закупівлі палива для Міністерства оборони".
"11 жовтня 2017 року детективи бюро під процесуальним керівництвом прокурорів САП здійснили низку обшуків, в результаті яких за підозрою у причетності до злочину затримали двох осіб: заступника міністра оборони України та директора Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів міністерства", - йдеться в повідомленні НАБУ.
За даними видання "Українська правда", затримано заступника міністра оборони генерал-лейтенанта Ігоря Павловського.
За версією слідства, на початку 2016 року Комітет із конкурсних торгів Міноборони організував процедуру відкритих торгів на закупівлю рідинного палива. За результатом торгів 26 квітня 2016 року Комітет за 14 лотами затвердив до оплати пропозиції одного з учасників торгів як найбільш економічно вигідні. 13 та 18 травня 2016 року між Міноборони та переможцем конкурсних торгів було укладено 14 договорів про постачання для державних потреб палива для техніки спеціального призначення за рахунок коштів державного бюджету України на загальну суму понад 1 млрд грн.
"Відповідно до даних досудового розслідування, упродовж червня-серпня 2016 року за відсутності будь-яких правових підстав для внесення змін до договорів про закупівлю товарів за бюджетні кошти, замовник та постачальник уклали низку додаткових угод, згідно з якими було безпідставно збільшено ціну за одиницю товару в середньому на 16% від початкової ціни. Внаслідок цього на користь постачальника безпідставно та незаконно було перераховано бюджетні кошти на загальну суму 149 млн 339 тис. грн", - йдеться в повідомленні.
Досудове розслідування за даними фактами детективи НАБУ розпочали у вересні 2016 року.
Детально про схеми підвищення ціни палива після тендерів Міноборони читайте в матеріалі Сергія Куюна "Діра в тилу".
"На момент підписання договорів було зрозуміло, що "Трейд Коммодіті" ініціюватиме підвищення цін.... Аналіз виконання 15 договорів в рамках розглянутого тендера на Офіційному порталі публічних фінансів показує, що ціна була підвищена мінімум двічі - 6 і 15 червня. У ці дні перегляду піддалися 13 договорів з 15. Чому переглядалися двічі? Закон не дозволяє підвищувати більш ніж на 10% ... ", - пише автор.
Однак після падіння цін умови контракту знову переглянуті не були.
"Свого піку оптові ціни на ринку досягли 9 червня. Наприклад, по літній марці дизпалива вони виросли до 18750 грн/т, але через тиждень в кишені у "Трейд Коммодіті" був контракт на поставку за ціною близько 19600 грн/т. А потім ціни почали буквально обвалюватися, і так тривало аж до початку серпня, коли ціни на ДТ впали до 16590 грн/т. Відзначимо, що саме в ці серпневі дні міністр оборони написав, що його відомство закуповує дизпаливо по 16,38 грн/л (близько 19600 грн/т), або на 18% вище за ринкові. Правда, в своєму листі глава оборонного відомства чомусь окремо зазначає, що закупівельні ціни на паливо у Міноборони "значно нижче оптових" - зазначає автор.