Суд зобов’язав Національне антикорупційне бюро України провести досудову перевірки фактів щодо фінансування криптовалютної біржи WhiteBIT групою впливових проросійських бізнесменів та фінансових махінацій. Про це стало відомо із опублікованої ухвали Вищого Антикорупційного суду України.
До суду звернулася громадська організація зі скаргою на бездіяльність НАБУ, що полягала у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Ще 18 лютого 2023 року представники громадської організації надіслали НАБУ інформацію про кримінальне правопорушення, однак слідчі бюро ніяк не відреагували.
У надісланій інформації стверджується, що громадським активістам стали відомі факти, як група впливових проросійських політиків та бізнесменів, серед яких колишні депутати, створили криптовалютну біржу WhiteBIT з метою «створення фінансової піраміди, заволодіння коштами інвесторів, ухилення від сплати податків, легалізації та виводу коштів, отриманих злочинних шляхом».
У 2018 році інвесторами криптобіржі WhiteBIT стали колишній народний депутат та його син, екс-депутат Харківської обласної ради. На думку представників громадської організації, фактично криптовалютна біржа використовувалася як нелегальний обмінний пункт криптовалюти. Щоденний оборот біржі WhiteBIT складав $500 млн, операції з конвертації в криптовалюту здійснювалися без обліку та оподаткування, що порушує українське законодавство.
На думку представників громадської організації, «кріптобіржа WhiteBIT підконтрольна екс-народному депутату та його сину, а враховуючи їхні проросійські погляди та громадянство російської федерації, криптовалюта та виведені кошти могли використовуватися з метою фінансування тероризму та підтримки військової агресії проти України».
В 2018 року криптобіржа WhiteBIT з метою ухвалення від податків діяла без створення юридичної особи, через фізичну особу-підприємця, тобто як нелегальний обмінний пункт криптовалюти. Також власники криптовалютної біржі купували токени без ліцензії на здійснення біржової діяльності.
Суддя вирішив, що наведених фактів достатньо для зобов’язання НАБУ провести досудове розслідування та внести справу до Єдиного реєстру досудового розслідування.
Нагадаємо, що за схожими звинуваченнями в США відбуває покарання засновник російськомовної біржі ВТС-е Олександр Вінник. Одна із найбільших кріптобірж світу зі щоденним оборотом у $66 млн не дотримувалася законодавства з протидії відмивання коштів. Суд визнав оборот біржи, який складав близько $9 млрд, нелегальним та призначив Віннику покарання у вигляді 55 років у в’язниці.