МОЗ провело тендери на закупівлю КТ. Плюси і мінуси

ZN.UA Ексклюзив Коментар ZN
Поділитися
МОЗ провело тендери на закупівлю КТ. Плюси і мінуси Гроші з "Коронавірусние фонду" витрачають не на тести або ШВЛ, а на інші цілі © depositphotos / IuriiSokolov
Як протягом найближчих місяців розвиватиметься епідемія в Україні і  чи так потрібні будуть КТ - сьогодні дати відповідь складно. На сьогоднішній день є більш екстрені завдання. Те ж тестування, наприклад.

5 і 6 жовтня ДП «Медзакупівлі України» було завершено п'ять аукціонів за спрощеною, допороговою закупівлею. В кожному тендері йшлося про партію в 10 комп'ютерних томографів. Таке дроблення замовник пояснив бажанням не обмежувати конкуренцію ринку, оскільки не кожен постачальник може мати необхідну кількість обладнання, щоб поставити його в необхідні терміни.

Два тендери на закупівлю КТ на 128 зрізів (з очікуваною вартістю 208 млн 329 тис грн) виграли ТОВ «АФС Медицинтехнік» (з ціною 148 млн 170 тис грн) і ТОВ «ЕКНА Україна» (з ціною 132 млн грн). Ці КТ начебто повинні піти в обласні лікарні. Хоча критерії їх відбору не цілком зрозумілі.

Переможцем двох з трьох тендерів з очікуваною вартістю партії в 10 штук 123 млн 310 тис 997 грн (очевидно, для відділень екстреної допомоги) стало ТОВ «Укр Мед Сервіс» з ціною 104 млн 550 тис грн. Ще одну поставку 10 КТ виграло ТОВ «ЕКНА Україна» з ціною 100 млн 200 тис грн.

Договори поки не підписані і чекають рішення.

Коментар ZN.UA

Нарешті МОЗ зайнявся централізованими і такими важливими для країни закупівлями, скажете ви. А ось і ні.

Купівля 161 КТ і 48 ангіографів для приймальних відділень опорних лікарень у госпітальних округах була передбачена постановою Кабміну №613 від 8.07.2020. При тому, що створення і існування «прийомних відділень» взагалі не передбачено законодавством. Але МОЗ, незважаючи на децентралізацію, дуже хочеться освоїти гроші на централізовану закупівлю. Оскільки купити медобладнання для відділень екстреної допомоги міністерство не може - це повинні робити ОДА, в постанові з'являються «приймальні відділення», які терміново потрібно оснастити дуже дорогим обладнанням. І на це виділяється 5,3 млрд грн. Причому з Фонду з боротьбі з COVID-19.

Таке рішення у експертів одразу ж викликало, м'яко кажучи, здивування. Навіщо замість закупівель медтехніки, якj] гостро потребують лікарні для боротьби з ковід, витрачати таку суму з ковідного Фонду на закупівлю обладнання не першої необхідності, причому дуже дорогого? На сьогодні забезпеченість України комп'ютерними томографами становить 1,2 на 100 тис населення. В Угорщині, наприклад, - 0,9, у Великій Британії - 1, а в Нідерландах - 1,4.

При цьому далеко не всі з КТ, які в Україні працюють, використовуються на повну потужність. А кожен п'ятий апарат не працює взагалі. Або через технічні несправності, або через неготовність приміщення до монтажу і використання такого обладнання.

Чому зараз, замість запланованих 161 апарату, тендери були оголошені тільки на 50? Тому що тільки 50 лікарень заявили, що знайдуть, куди їх поставити.

Але є й інші питання, на які відповідей немає. Хто буде працювати на цих КТ? Як вони будуть міститися? Крім того, КТ вимагають щорічного обслуговування, а це недешево, навіть без урахування запчастин і витрат на електроенергію. Все це ляже на плечі лікарень і місцевої влади.

Ну і головне - для вирішення якої проблеми робляться ці закупівлі? Для боротьби з ковід? Але на те, щоб привезти обладнання, змонтувати, поставити персонал і почати якісь процедури, в кращому випадку піде близько чотирьох місяців. Як протягом цих чотирьох місяців  розвиватиметься епідемія в Україні і чи  так потрібні будуть КТ - сьогодні дати відповідь складно. На сьогоднішній день є завдання більш екстрені - то ж тестування, наприклад. Але замість того, щоб в терміновому порядку їх вирішувати, робляться ось такі, шкідливі закупівлі. Шкідливі для лікарень, яким в результаті доведеться нести додаткові витрати. Шкідливі і навіть смертельні для пацієнтів, які через нераціональні витрати бюджетних грошей так і не отримають ефективну медичну допомогу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі