Міністерство охорони здоров'я запровадило продаж ряду ліків за е-рецептом, до цього списку потрапили препарати екстреної контрацепції. Після цього українці створили петицію, виступаючи проти такого рішення. Петиція станом на 17 серпня набрала 25 тисяч необхідних голосів для її розгляду.
В ній, зокрема, йшлося про те, що відпуск препаратів екстреної контрацепції за рецептом це порушення репродуктивних прав жінок.
"Обов'язкова консультація лікаря для отримання рецепта затримує час прийому препаратів і робить їх менш ефективними...Перешкоди в отриманні препаратів ЕК призведуть до збільшення кількості абортів, народження небажаних дітей, страждань жінок і дітей", - йдеться в петиції.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль у відповідь на петицію доручив Міністерству охорони здоров'я додатково вивчити питання забезпечення безрецептурного продажу препаратів екстреної контрацепції.
"МОЗ не заперечує перегляд правового статусу (категорії відпуску), а саме переведення препаратів, що застосовуються для екстреної контрацепції, до групи лікарських засобів, які відпускаються без рецепта, із запровадженням певних обмежень їх відпуску щодо віку пацієнтів шляхом внесення відповідних змін до реєстраційних матеріалів", - зазначив Шмигаль.
"Враховуючи суспільний інтерес до питань, порушених в електронній петиції, МОЗ доручено додатково опрацювати їх", - додав він.
На сьогодні лікарські засоби для екстреної контрацепції мають безрецептурний статус у 23 країнах Європейського Союзу. Разом з тим в деяких країнах, зокрема Хорватії, Німеччині, Греції, Угорщині, Італії, Ліхтенштейні та Польщі, відпускаються за рецептом.
Нагадаємо, починаючи з 1 липня лікарські засоби, які входять до програми “Доступні ліки”, відпускаються в аптеках лише за електронним рецептом.