Після подій Евромайдану і з початком АТО питання створення єдиної помісної православної церкви в Україні постало дуже гостро. Багато служителів Московського патріархату вкрай негативно поставилися до прагнення українців відстояти свою незалежність від Росії, доходило до випадків відмови відспівувати загиблих активістів Евромайдана і воїнів АТО священниками УПЦ МП. Також багато парафіян були обурені тим, що богослужіння проводяться російською мовою. Пропаганда ідеї "русского мира" теж не додає популярності Московському патріархату, повідомляє Радіо Свобода.
У 2014 році тільки у Тернопільській області зі складу УПЦ МП вийшли шість парафій. Схожа картина спостерігається і в інших областях центральної, західної і північної України. Незважаючи на те, що точна кількість людей, які змінили конфесію, немає, лише виходячи з новинних зведень стає ясно, що за останній рік Московський патріархат позбувся в Україні десятків парафій. Парафіяни найчастіше переходять під юрисдикцію УПЦ Київського патріархату, що тягне за собою зміну настоятелів храмів. В Україні цей процес вже назвали "парадом переходів".
Українська православна церква Московського патріархату називає відхід віруючих "захопленням церков", парафіяни в свою чергу говорять про те, що святі отці їх не чують.
Ставлення до цих процесів викликає неоднозначну реакцію навіть серед священиків Московського патріархату. Про це свідчить відкритий лист, надісланий священиком Шумського благочиння Тернопільської єпархії Олегом Шліхтою митрополиту Онуфрію, голові УПЦ (МП). У листі говориться наступне:
"Ми, клірики та парафіяни УПЦ, звертаємося до Вас у нинішню важку для нас всіх годину не з гнівом і обуренням, а з глибоким болем і переживанням за святу Церкву Православну. Ми не націоналісти і не прагнемо до єдності з КП, ми поступово одну за одною втрачаємо парафії, нам тепер нічого втрачати і тому відверто, не обираючи слів, змушені Вам сказати прямо: Ваше мовчання і негласна підтримка політичного курсу Патріархії є основною причиною розколу, який відбувається в УПЦ. У нас забирають храми, а Ви непомітно втрачаєте паству і не відчуваєте цього... Ми просимо Вас подбати про свою паству, яка живе в Україні, поки Господь судив бути цій землі українською, а Ви ведете себе як євангельський (в даному контексті російський) наймит... Його Святість занадто далеко зайшов у своїй політичній діяльності, рівно настільки, наскільки "православна армія Новоросії" заглибилася на територію України".
У листі Олег Шліхта говорить про причини, за яких українські віряни збирають підписи, щоб залишити московську церкву. Отець у листі критикує ідеологію УПЦ МП, яка змушує згадувати під час богослужінь ім'я патріарха Кирила вголос: "Сьогодні ми змушені - підкреслимо це вголос на єктенії поминати Патріарха, а вчора він нагороджував вищими церковними нагородами за внесок у духовне просвітництво Кисельова, людину, яка сіє ненависть між нашими народами і плете чорну брехню на Україну, брехню нечувану за всю її історію. Головний імперський наклепник виконує державне замовлення і Бог йому суддя, а Патріарх церковними каналами беззастережно сприяє поширенню цієї брехні, і Церква йому не авторитет... Патріарх просто єпископ столиці сусідньої держави та Предстоятель своєї Помісної Церкви. Вимовляти йому многоліття на парафіях, де оплакують сотні загиблих на війні з російськими найманцями людей, це просто безглуздо, як безглуздо також переслідувати адміністративними методами священиків, які цього не роблять, - ось це і є неканонічні дії єпископа. Невже митрополія буде поширювати космогонічні побрехеньки Патріархії про боротьбу секулярного західного світу з воїнами святої Русі? Це спекуляція святинею, поляризація світу на святий - російський і грішний - весь інший світ, неприпустима в Церкві. Головний злочин Патріарха проти нашого народу - це те, що збройний конфлікт між нашими державами він трактує як священну війну... Для всіх мислячих і люблячих Церкву людей повною мірою зрозуміло, що Патріарх цілком підтримує державну політику Росії, саме тієї Росії, яка веде сьогодні війну з нашим народом, а Патріарх виступає її ідеологічним двигуном. Київська Митрополія УПЦ змушена бути складовою частиною ідеологічної системи російської пропаганди. На духовенство чиниться тиск з боку архієреїв, добре проінструктованих з імперського центру. Наша совість не дозволяє проголошувати з амвона московські циркуляри, в яких збройний конфлікт між Росією і Україною називається "внутрішнім протистоянням".
Олег Шліхта вважає, що Українська православна церква Московського патріархату перетворилася в ідеологічний інструмент: "Патріарх зрадив свою Церкву, продав за тридцять срібняків, на які російським державою будуються величезні храми і монастирі, де проповідується не Христос, а "великий релігійно-політичний синтез", в дусі комуністичної пропаганди, а причина відтоку українських вірян - у "поступовій втрати духовенством канонічної УПЦ підтримки церковного народу".
Протоієрей Тернопільської єпархії Української православної церкви Київського патріархату Олексій Головацький підтверджує, що занепад Московського патріархату пов'язаний з подіями Евромайдану та війною на сході України, а саме відвертою підтримкою кліриків УМЦ МП імперської політики Путіна по відношенню до України. За його словами, відтік парафій та віруючих Московського патріархату почався в Західній Україні ще в 90-х роках. На даний момент віруючі УПЦ (МП) становлять більшість лише в двох районах Тернопільської області, інші райони ділять між собою УПЦ (КП), автокефальна або греко-католицька церкви.
Президент РФ Володимир Путін привітав митрополита Онуфрія з обранням предстоятелем Української православної церкви Московського патріархату.
"Переконаний, що у цей непростий для України час ваша діяльність як духовного пастиря буде сприяти примиренню і порозумінню між людьми, відновленню злагоди і стабільності в суспільстві".
Голова Української православної церкви Московського патріархату митрополит Онуфрій закликав усі сторони конфлікту в Україні припинити кровопролиття.
"Від імені тисячолітньої Української православної церкви я закликаю всіх, хто називає себе християнином, негайно припинити вбивати один одного", - йдеться у зверненні Онуфрія, яке він присвятим річниці подій на київському Майдані 18-21 лютого 2014 року.