Польща може передати Україні танки Leopard німецького виробництва без дозволу Берліна, заявив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у відеоінтерв'ю CNN.
"Водночас ми маємо переконатися, що інші країни також задовольнять ці потреби. Серед цих інших найменш ініціативними досі були німці", - зазначив Моравецький і нагадав, що Польща запропонувала Україні 14 танків Leopard.
"Ми продовжуватимемо прагнути, ми продовжуватимемо тиснути на канцлера і Німеччину, щоб вони якнайшвидше відповіли на нашу пропозицію".
Моравецького також запитали, чи очікує він змін після того, як Борис Пісторіус, який закликав до послаблення санкцій проти Росії, обійняв посаду міністра оборони Німеччини.
"Це мене дуже непокоїть. Я не так багато знаю про нового міністра оборони Німеччини. Те, що я знаю, викликає у мене певну тривогу", - сказав Моравецький.
Але Пісторіус слід дати "кілька днів часу", щоб побачити, "якими будуть його перші кроки", додав Моравецький.
Ми домовилися, що передамо танки разом, сказав він. — Згода вдруге. Або ми отримаємо цю згоду, або ми самі зробимо те, що потрібно.
"Найголовніше, щоб німці, данці, фіни, французи та інші країни якнайшвидше запропонували свої сучасні танки та важку техніку", - сказав також Моравецький. — Від цього може залежати здатність захистити свободу в Україні, а отже, і безпеку усієї Європи».
Раніше в інтерв'ю CNN у кулуарах Міжнародного економічного форуму в давосі Моравецький повідомляє, що Польща вже відправила 250 танків в Україну.
"Ми були першими, хто запропонував танки Leopard, і зараз ми заохочуємо і надихаємо інших, зокрема німців, зробити свій внесок", - сказав він.
"Танки "Леопард" — це наступний раунд нашої підтримки України. Критично важливим моментом є те, чи дадуть німці нарешті свою частину важкої артилерії, зокрема важкі та сучасні танки", — сказав Моравецький.
"І це головне питання, тому що 14 танків на додаток до 250 – це не переломний момент, але якби Франція і, зокрема, Німеччина та деякі інші країни дали по 20-30 танків, то це могло б змінити ситуацію для України", - Додав він.
Франція, Польща та Великобританія пообіцяли найближчим часом відправити танки для українських військових, щоб вони могли використати їх у своїх зусиллях із захисту від Росії. Фінляндія розглядає можливість наслідувати їхній приклад.
Раніше Німеччина заявила, що передасть Києву бойові машини піхоти, але ще не взяла на себе зобов'язання щодо відправлення танків. Канцлер Олаф Шольц наполягає на тому, що будь-який такий план має бути повністю узгодженим із усім західним альянсом, включаючи США.
Західні союзники мають зустрітися завтра на американській авіабазі Рамштайн у Німеччині, щоб обговорити подальшу військову допомогу Києву.