Через повномасштабне військове вторгнення РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Військовозобов'язані чоловіки у віці від 18 до 60 років підлягають призову під час мобілізації. Вони отримують повістки. Адвокатка юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко розповіла УНІАН, чи можна не з’явитись у військкомат по повістці «сьогодні на сьогодні».
Коли військовозобов'язаному треба прийти до ТЦК після отримання повістки
Аніщенко зазначила, що військовозобов‘язаному, якому вручили повістку, необхідно з‘явитись в військкомат у зазначений в повістці термін. Якщо він цього не зробить, його чекає або адміністративна, або кримінальна відповідальність (у залежності від виду повістки).
«Однак, станом на сьогодні, жодним нормативним актом не передбачено мінімальний термін часу, коли військовозобов’язаний повинен з’явитися за викликом. А тому працівники військкоматів нерідко вказують термін з «сьогодні на завтра», а то й взагалі, «сьогодні на сьогодні», – пояснила адвокатка.
Експертка вважає, що в повістці для явки до військкомату, має стояти дата, яка дозволяє військовозобов’язаному з’явитися за викликом не пізніше, ніж за три дні з дати її вручення.
«З досвіду спілкування з клієнтами з цього питання, зазначу, що рекомендую тим, кому виписують повістки, одразу на місці зазначати про неможливість з’явитися «завтра» і погодити дату прибуття до військкомату», – наголосила вона.
Які є поважні причини для неявки у військкомат у вказаний час
У разі ж, якщо трапилось так, що людині виписали повістку, в якій зазначений час явки «сьогодні на сьогодні», але з’явитися в назначений час немає змоги, то постановою Кабміну затверджено перелік поважних причин неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов’язаного до військового комісаріату для призову на збори.
Зокрема, поважними причинами вважаються:
- смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби), або близького родича дружини (чоловіка), яка сталася пізніше ніж за сім діб до дати початку зборів;
- хвороба або необхідність догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які проживають разом із військовозобов’язаним чи резервістом, у разі неможливості догляду за хворим іншим близьким родичем;
- здійснення стосовно військовозобов’язаного чи резервіста кримінального провадження, а також застосування до нього адміністративного стягнення або кримінального покарання, яке робить неможливим його прибуття;
- потрапляння під вплив надзвичайної ситуації, яка виникла під час призову на збори і стала перешкодою своєчасному прибуттю;
- складання державних іспитів у вищих навчальних закладах.
Адвокатка підкреслила, що якщо виникла така ситуація, що людина не може з’явитися до військкомату, треба направити до ТЦК СП рекомендований лист із повідомленням про неможливість явки в назначений час та вказати причину неприбуття за повісткою.
Раніше керівниця пресцентру Сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк розповіла, чи можуть чоловікам вручати повістки під час відвідування пляжу.