В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через військове вторгнення РФ. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. У перші хвилі призову були випадки, коли на військову службу брали осіб, які можуть бути мобілізованими виключно за власним бажанням.
Учасник волонтерського руху «Адвокати ЗСУ», адвокат Роман Лихачов розповів, що в Україні вже існує судова практика, коли чоловіків, яких призвали незаконно, звільняли з особового складу військових формувань.
За словами правозахисника, у серпні 2022 року Вінницький окружний адміністративний суд звільнив від служби чоловіка, якого військовий комісар зарахував на посаду стрільця.
«Вся річ у тому, що на момент мобілізації він нібито не надав у ТЦК інформації, яка підтверджувала його право на звільнення від призову. Військкомат як аргумент використав ще й той факт, що одна дитина чоловіка не є його рідною, а тому нібито він не може отримати право на звільнення», — сказавсказав Лихачов.
Суд постановив, що за Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» чоловік може бути призваний на військову службу виключно за його згодою і тільки за місцем проживання.
«Адже на його утриманні перебувають троє і більше неповнолітніх дітей. Той факт, що одна дитина не є рідною, не скасовує права на добровільну мобілізацію, адже у законі вказано саме про «утримання трьох і більше дітей», а не наявність біологічного зв'язку», – зазначив адвокат.
Лихачов повідомив, що пізніше Вінницький окружний адміністративний суд ухвалив аналогічне рішення стосовно ще одного чоловіка, якого призвали на службу всупереч тому, що він мав право на звільнення від неї. Подібні рішення також винесли Закарпатський та Рівненський окружні адміністративні суди по аналогічним справам.