Через військову агресію Росії в Україні введена загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Адвокатка Марина Бекало розповіла, чи можуть призвати чоловіків до 27 років, якщо вони не проходили строкову службу.
Чи можуть призвати тих, хто не проходив строкову службу
Вона наголосила, що питання призову на строкову військову службу та на військову службу під час мобілізації регулюються окремими нормами законодавства, тому мобілізувати чоловіків віком від 18 до 27 років можуть попри скасовування осіннього призову на строкову службу.
Відповідно до ст. 15 закону України про військовий обов’язок і військову службу, призовний вік на військову строкову службу становить від 18 до 27 років, але за Указом Президента України мобілізації підлягають усі чоловіки від 18 до 60 років.
«Тобто, на сьогоднішній день, призову на строкову службу хлопців з 18 до 27 років скасовано. Але це не стосується призову на військову службу під час мобілізації. Адже, на сьогоднішній день діє правовий режим воєнного часу та оголошено мобілізацію згідно до Указів Президента від 24.02.2022 року, який продовжується кожні 90 днів. Тобто, мобілізацію оголошено серед резервістів та військовозобов'язаних чоловіків призовного віку Указом Президента № 69/2022», ― пояснила Бекало.
Експертка зазначила, що призовний вік на військову службу починається з 18 років, а граничний призовний вік з-поміж осіб: рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу ― становить до 60 років за статтею 22 Закону про військовий обов’язок і військову службу.
Під час воєнного положення і загальної мобілізації усіх чоловіків від 18−60 років вважають військовозобов'язаними.
Бекало наголосила, що тих, хто не проходив строкової служби (воєнної кафедри) теж призивають під час мобілізації, якщо вони пройшли ВЛК та були визнані придатними до служби та не мають інших підстав для відстрочки. Такі чоловіки мають пройти первинну бойову підготовку, їх розподіляють по військових частинах, надають військову спеціальність, звання рядового складу.
Кому можуть запропонувати підписати контракт
Адвокатка пояснила, що на період мобілізації, контракт підписується з військовослужбовцями які мають військові звання, резервістами та військовозобов'язаними які мають відповідний бойовий досвід та підготовку.
«А вже за рахунок мобілізованих осіб які не мають досвіду, доукомплектовується ЗСУ, вони спочатку проходять бойову підготовку в учбових центрах, після чого розподіляються по військовим частинам та направляються в відповідні райони проведення бойових дій», – резюмувала Бекало.
Раніше заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов розповів, чи будуть збільшувати темпи мобілізації в Україні.