В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через повномасштабне вторгнення РФ. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Іноді чоловіки призовного віку стикаються з ситуацією, коли військові вимагають пред'явити документи. Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор із Tactical combat casualty care Володимир Романчук в статті «Як покращити мобілізацію без бійок на вулицях і облав на чоловіків — відповіді юриста» для ZN.UA розповів, хто може проводити перевірку документів.
Перевірка документів: хто може її поводити
Експерт зазначив, що комунікація громадян із працівниками територіальних центрів комплектування зазвичай починається з вимоги надати документи для «перевірки списку військовозобов’язаних». Проте далеко не кожна вимога показати паспорт чи військовий квиток є правомірною та має виконуватися.
«Так, представники ТЦК зазвичай посилаються на статтю 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Вона, зокрема, передбачає можливість для військового командування перевіряти документи, речі, транспортні засоби, багаж тощо. Або ж військкоми у зв’язці з законом згадують урядову постанову №1456, що якраз і регулює порядок перевірки, або навіть керуються наказом начальника якоїсь військової адміністрації», – сказав він.
Романчук додав, що керівникам військових адміністрацій дозволено встановлювати обмеження певних конституційних прав і свобод, а також надано право перевіряти документи.
Він пояснив, що будь-який військовослужбовець не має повноважень вимагати документи.
«Перевіркою можуть займатися лише уповноважені представники Національної поліції, СБУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Державної міграційної служби, Державної митної служби, Збройних сил, визначені в наказі коменданта. Вищезгаданий наказ військовослужбовці зобов’язані надати на вимогу громадянина», – резюмував він.
Юрист підкреслив, що захист держави — не довільне право, а обов’язок, передбачений статтею 65 Конституції України.
«Ухиляння від його виконання є не лише порушенням закону, а й ганебним вчинком. Через це описані далі алгоритми та вказівки покликані не стати «дороговказом ухилянта», а зробити мобілізаційні процеси зрозумілішими, а від того законнішими й ефективнішими», – сказав він.
Нагадаємо, чи можуть військовозобов'язані українці оскаржити рішення військово-лікарської комісії.